Innowacja - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 728
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Innowacja - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Innowacja
Słowo to definiowane jest jako „wprowadzenie czegoś nowego, rzecz nowo wprowadzona, nowość, reforma”. Potoczne rozumienie oznacza coś nowego i innego od dotychczasowych rozwiązań; kojarzy się z potrzebną zmianą na lepsze i bardzo często używane jest, jako synonim słowa „zmiana”.
Innowacje pełnią istotną rolę w rozwoje gospodarczym, społecznym i przestrzennym. Procesy te przebiegają w sposób podobny do znanego w fizyce procesu dyfuzji (rozprzestrzeniania się).
W dyfuzji ekspansywnej proces transmisji dokonuje się od jednego miejsca do miejsc sąsiednich. Jeśli dyfuzja ta ma charakter epidemiczny to przebieg procesu zależny jest od bezpośredniego kontaktu - a więc najszybszy przepływ innowacji odbywa się do ośrodków blisko położonych, należy jednak uwzględnić, iż mogą wystąpić wśród nich punkty oporne (odporne) na innowacje. W dyfuzji o hierarchicznym charakterze transmisja przebiega poprzez system uporządkowanych centrów, lokalizacji lub punktów decyzyjnych. Dyfuzja zachodzi horyzontalnie, na przykład do ośrodków o takiej samej wielkości oraz podobnych funkcjach, i wertykalnie, tj. z danego ośrodka do ośrodków mniejszych, niższych szczebli hierarchii funkcjonalnej. Dyfuzja relokatywna charakteryzuje się tym, że wyraźnie zaznaczają się dwa rodzaje punktów (miejsc): stare, w których dana innowacja została zaadaptowana, i nowe, do których dana innowacja się przenosi: w ten sposób może jednak ominąć pewne miejsca. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz