Inne przypadki odpowiedzialności za czyny niedozwolone

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 574
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Inne przypadki odpowiedzialności za czyny niedozwolone - strona 1 Inne przypadki odpowiedzialności za czyny niedozwolone - strona 2

Fragment notatki:

inne przypadki odpowiedzialności za czyny niedozwolone Odrębnie uregulowanymi przypadkami odpowiedzialności dekliktowej są: a) odpowiedzialność za zwierzęta, b) odpowiedzialność za szkody wyrządzone wyrzuceniem tlscitj lub wylaniem płynu z pomieszczenia, c) odpowiedzialność za szkody wyrządzone zawaleniem się budowli.
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zwierzę (bydło, psa, drób) ponosi ten, kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, niezależnie od tego czy zwierzę znajdowało się pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło. Osobą tą jest oczywiście najczęściej właściciel, ale własność nie stanowi koniecznego warunku odpowiedzialności. Może się on uwolnić od odpowie- dzialności tylko przez wykazanie, że ani sam, ani żadna osoba, za którą odpowiada, nie ponoszą winy. Nawet w takim przypadku sąd jednak może przysądzić odszkodowanie, jeśli wymagają tego zasady współżycia społecz- nego, a zwłaszcza wskazuje na taką potrzebę porównanie stanu majątkowego poszkodowanego i osoby chowającej zwierzę (art. 431 k.c).
Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta żyjące w stanie wolnym regulują przepisy szczególne. Zwierzęta takie nie należą do kategorii rzeczy niczyich, lecz są własnością państwa, które też ponosi za nie od- powiedzialność. Zasady tej odpowiedzialności są odmienne.
Za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia odpowiada ten, kto pomieszczenie zajmuje (art. 433 k.c). Właściciel domu lub najemca odpowiada więc nie tylko wtedy, gdy sam wyrzucił jakiś przedmiot, ale również gdy zrobił to jego domownik, gość itp. Z odpowiedzialnością tą spotykamy się w razie wy- rządzenia szkody przez spadającą z okna doniczkę lub inną rzecz nie będącą częścią budynku.
Zajmujący pomieszczenie może się uwolnić od ponoszenia odpowiedzialno- ści tylko przez wykazanie, że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej, albo z wyłącznej winy osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec.
Za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie jej części odpowiada samoistny posiadacz budowli, najczęściej właściciel (art. 434 k.c). Poza całkowitym zawaleniem się budynku w grę wchodzi tu najczęściej oderwanie fragmentów murów, dachówek, wypadnięcie szyb okiennych, które spadając mogą wyrządzić komuś szkodę.
Uwolnienie się od odpowiedzialności jest możliwe po wykazaniu, że budowla była należycie konserwowana i że nie była dotknięta wadą. Jak więc widać, również ten rodzaj odpowiedzialności jest oparty na zasadzie ryzyka, podobnie jak odpowiedzialność za wyrzucenie, wylanie lub wypad- nięcie przedmiotu z pomieszczenia.
Wzajemny stosunek dwóch omówionych wyżej przypadków odpowiedzial- ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz