To tylko jedna z 7 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
INFLACJA
Poziom cen - średnia cena wszystkich dóbr
Inflacja - wzrost przeciętnego poziomu cen dóbr w jakimś okresie. Czysta inflacja to przypadek szczególny, gdy wszystkie ceny dóbr i czynników produkcji wzrastają w tym samym tempie. Utrzymująca się przez wiele lat chroniczna inflacja jest zjawiskiem stosunkowo niedawnym, zaczęła występować po 1950 roku.
Wyższa inflacja prowadzi do podwyżki r i obniżenia L.
Realna podaż pieniądza M/P - iloraz nominalnej podaży pieniądza M i poziomu cen P.
Popyt na realne zasoby pieniądza L(Y,r) - odpowiadający dochodowi realnemu Y i stopie procentowej r. Wzrost Y prowadzi do wzrostu L, bo ludzie zawierają więcej transakcji kupna-sprzedaży. Wzrost dochodu realnego Y zwiększa popyt na pieniądz w ujęciu realnym i wymaga odpowiedniego wzrostu jego podaży. Wzrost r powoduje spadek L. Y i r zwykle zmieniają się tylko o kilka pktów procentowych rocznie, także L zmienia się powoli. Wyjątkiem sytuacja hiperinflacji. W krótkim okresie zmiany M prowadzą do zmian M/P, pobudzając także zmiany r i Y. Dopiero w dłuższym czasie pełne dostosowanie się cen i płac i powrót do stanu pełnego zatrudnienia i osiągnięcie poziomu produkcji potencjalnej.
Z: giętka r utrzymuje rynek pieniądza w stanie ciągłej równowagi. M/P = L(Y,r).
Wzrost M powoduje wzrost M/P, bo P nie zdążyły się w pełni dostosować. Nadwyżka realnej podaży pieniądza M/P wywołuje spadek r. Niższa r pobudza popyt na dobra. Nadwyżka popytu na dobra powoduje stopniowy wzrost P. Rośnie popyt na pracowników i płace nominalne w efekcie rosną.
Ilościowa teoria pieniądza - gdy płace i ceny w pełni dostosowują się do zmienionej sytuacji, jednorazowy, trwały wzrost M wywołuje identyczny, jednorazowy, trwały wzrost płac i cen. Produkcja, zatrudnienie, r i M/P wracają do początkowych wielkości. Dochód realny utrzymuje się na niezmiennym poziomie odpowiadającym pełnemu zatrudnieniu. Szybkość obiegu pieniądza V nie zmienia się. Jeśli każdy będzie krócej trzymał pieniądze i szybciej je przekazywał, gospodarka może funkcjonować przy mniejszych zasobach pieniądza w stosunku do dochodu nominalnego. Z: płace i ceny są doskonale giętkie. W krótkim czasie ceny zmieniają się wolno, więc zmiany M muszą oznaczać zmiany M/P. Aby zmienić L trzeba zmienić Y lub r. W krótkim czasie ta teoria nie obowiązuje.
MV=PY
PY - dochód nominalny (iloczyn P i dochodu realnego)
V- prędkość, z jaką zasoby pieniądza krążą w gospodarce w wyniku zawierania transakcji kupna-sprzedaży. Szybkość obiegu pieniądza mierzy wpływ r na realny popyt na pieniądz. Wzrost r wywołuje spadek realnego popytu na pieniądz. Ludzie trzymają mniej pieniędzy w stosunku do dochodu, V wzrasta. Gdy inflacja i r rosną, to V też rośnie.
(…)
… dostosuje się do zmiany L.
Hiperinflacja - zjawisko polegające na utrzymywaniu się bardzo wysokiej stopy inflacji (Boliwia 1985r. 11 000%, Niemcy 1922-1923). W okresach hiperinflacji realna podaż pieniądza M/P może zmieniać się szybko i na wielką skalę.
Ucieczka od pieniądza
Jeśli stopa inflacji wynosi π, a nominalna stopa procentowa r, to realna stopa procentowa to (r-π). Dochód realny z nieprzynoszącego odsetek pieniądza to (-π), dlatego realny zysk z posiadania oprocentowanych aktywów wynosi (r-π)-(-π)=r. Miarą kosztu trzymania pieniądza jest nominalna stopa procentowa. Zwiększa się ona wraz ze wzrostem inflacji.
Ucieczka od pieniądza - gwałtowny spadek realnego popytu na pieniądz, występujący, gdy wysoka inflacja i wysoka r zwiększają koszty utrzymania pieniądza.
Uporczywej inflacji musi towarzyszyć…
… do tak znacznego procentowego spadku i tak małego L, że wpływy z podatku inflacyjnego zmniejszają się, państwo drukuje coraz więcej gotówki, sytuacja pogarsza się. Duży deficyt w długim okresie może budzić pokusę dodruku pieniędzy, ale w krótkim czasie nie ma ścisłej zależności między wielkości deficytu a wzrostem ilości pieniądza.
Krzywa Phillipsa - dowodzi, że wyższej stopie inflacji odpowiada niższa stopa…
…, miały dodatkowe zyski. Nie pokazywano swoich możliwości wytwórczych przy tworzeniu planu - plany były zaniżane. W kryzysie firmy notowały zyski a na sklepowych półkach nic nie było. Brak środków na postęp techniczny, renowację majątku trwałego. Zaczęły się problemy ze związkami zawodowymi. Inflacja o charakterze popytowym i podażowym. Pierwszy plan Balcerowicza krytykowany, bo ludzie mieli niższe…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)