Imperfekcje globalne i lokalne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 427
Wyświetleń: 2198
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Imperfekcje globalne i lokalne - strona 1 Imperfekcje globalne i lokalne - strona 2

Fragment notatki:

Imperfekcje globalne i lokalne
Przy obliczaniu nośności i stateczności konstrukcji stalowych szczególnego znaczenia nabiera konieczność uwzględniania warunków wykonania, transportu i montażu elementów konstruk­cyjnych. W szczególności należy uwzględnić:
odchyłki geometryczne elementów wynikające z tolerancji wykonawczych określonych w normach wyrobów i wykonania, takie jak: brak prostopadłości, brak prostoliniowości, brak płaskości, brak przylegania, skręcenia przekroju, odchyłki geometryczne przekrojów itp., wytwórcze i montażowe odchyłki konstrukcji, m.in. niewielkie mimośrody montażowe wy­stępujące w węzłach konstrukcji nieobciążonej, przesunięcia osi słupów, naprężenia własne, spawalnicze i(lub) walcownicze, zmienność granicy plastyczności.
Odstępstwa od stanu idealnego konstrukcji, zwane imperfekcjami, dzielą się na trzy grupy: imperfekcje materiałowe,
imperfekcje geometryczne,
imperfekcje technologiczne.
Imperfekcje materiałowe, związane ze zmiennością cech materiałowych, szczególnie granicy plastyczności, uwzględniane są w częściowych, materiałowych współczynnikach bezpieczeń­stwa yM.
Imperfekcje geometryczne dzielą się na:
imperfekcje globalne układów ramowych i stężeń,
imperfekcje lokalne poszczególnych, pojedynczych elementów.
Wszystkie imperfekcje globalne norma [51] zaleca uwzględniać w analizie konstrukcji w postaci zastępczych, wstępnych imperfekcji przechyłowych (rys. 4.20).
Jeżeli w analizie II rzędu uwzględnia się także zwichrzenie elementów zginanych, to można przyjmować imperfekcje tych elementów o postaci keo,d, gdzie eo,d to zastępcza wstępna imperfek-cja łukowa w płaszczyźnie najmniejszej bezwładności przekroju, k = 0,5.
Przyjmowany w obliczeniach kształt globalnych i lokalnych imperfekcji należy określać na podstawie postaci wyboczenia sprężystego układu w rozpatrywanej płaszczyźnie, biorąc pod uwagę wszelkie możliwe postaci i kierunki wyboczenia, zarówno w płaszczyźnie, jak i z płaszczyzny układu, symetryczne i niesymetryczne.
Uwzględnienie imperfekcji globalnych i lokalnych w obliczeniach statycznych i sprawdzanie bezpieczeństwa prętów zależy od rodzaju analizy konstrukcji i jej wrażliwości na efekty II rzędu. Imperfekcje globalne muszą być zawsze uwzględniane podczas obliczania konstrukcji stalowych 1 wrażliwych na efekty II rzędu, chyba że spełniony jest warunek dany wzorem (4.7). Gdy prze­prowadza się obliczenia statyczne II rzędu, w których uwzględniane są zarówno imperfekcje glo­balne, jak i lokalne, wówczas nie ma potrzeby oddzielnego sprawdzania stateczności elementów prętowych (uwzględniania wyboczenia przy wymiarowaniu prętów), gdyż skutki wyboczenia uwzględnione są w wynikowych wartościach momentów zginających i sił podłużnych, otrzyma­nych z obliczeń statycznych. Gdy w obliczeniach statycznych nie bierze się pod uwagę bezpośred­nio imperfekcji lokalnych, wówczas bezpieczeństwo prętów sprawdza się, stosując interakcyjne formuły wyboczeniowe (patrz rozdz. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz