Hormony-omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 343
Wyświetleń: 1708
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Hormony-omówienie - strona 1 Hormony-omówienie - strona 2 Hormony-omówienie - strona 3

Fragment notatki:


Hormon - to związek chemiczny wytwarzany przez specjalne komórki i przenoszony przez krew, wpływa na czynności innych narządów i tkanek. Hormony można porównać do katalizatorów ustrojowych. Hormony mogą działać na komórki przez: zmianę syntezy enzymów, bezpośrednio na określ enzym lub ukł enzymatyczne, działanie na poziomie błony komórkowej, za pośrednictwem drugiego przekaźnika. Ze wzgl na strukturę chemiczną wyróżniamy: Hormony aminokwasowe - adrenalina, naradrenalina, tyroksyna, trójjodotyronina i melatonina. Są rozpuszczalne w wodzie, z trudnością przenikają przez bariery lipidowe, po zastosowaniu doustnym są aktywne lub nie. H. polipeptydowe - o cząsteczce wahającej się od trójpeptydu, np: hormon uwalniający hormon tyreotropowy (TRH), do bardziej złożonych białek, np: hormon wzrostu (GH) zawiera 191 aminokw w cząsteczce. Są rozpuszczalne w wodzie, działają na receptory błony komórkowej, mają krótki półokres trwania i po podaniu doustnym są nieskuteczne. H sterydowe - produkowane są przez korę nadnerczy i gonady. Obejmują aktywną postać witaminy D3. Są rozpuszczalne w tłuszczach i z łatwością przenikają przez bariery lipidowe, wywierając wpływ także na ośr ukł nerw. Hormony podwzgórzowe: Wazopresyna - VP zwana także hormonem antydiuretycznym (ADH) jest cyklicznym nonapeptydem o ciężaże cząsteczkowym 1084. Jest ona transportowana we krwi w postaci luźnych połączeń z globulinami osocza. Jej okres biologiczn półtrwania wynosi u człow 18min. Do głównych czynników pobudzahjących uwalnianie wazopres należą: wzrost ciśn osmotyczn, zmniejsz objęt krwi i ciśn tętniczego, angiotestyna II, pobudzenie ośrodkow ukł nerw, prostoglandyny. Wazopresyna hamuje uwalnianie reniny, a w następstwie tego wytwarzanie angiotestyny. Hamuje wydzielanie gruczołów trawiennych i wchłanianie jelitowe na skutek redukcji przepływu trzewnego krwi. Wazopr egzogenna silnie pobudza ACTH z przedn płata przysadki. Oksytocyna - (OT)jest cyklicznym nonapeptydem o ciężaże cząsteczkowym 1007. Strukturalnie przypomina wazopresynę z tą różnicą, że posiada izoleucynę zamiast argininy. Ot uwalnia się okresowo i niezależnie od wazopresyny. Wydzielanie Ot z przysadki zachodzi wyłącznie na drodze odruchowej w wyniku podrażnienia receptorów brodawek sutkowych lub recept szyjki macicy i pochwy. Odgrywa ważną rolę w okresie laktacji, powoduje silny skurcz macicy. Przypisuje jej się udział w akcie płodowym i zapłodnieniu. Podwzgórzowe hormony uwalniaj i hamujące: hormon uwalniający hormon tyreotropowy czyli TRH, hormon uwalniaj hormon luteinizujący i hormon folikulotropowy czyli LH/FSH-RH, oraz hormon hamujący uwalnianie horm wzrostu zwany somatostatyną (SRIF). Hormony przedniego płata przysadki:

(…)

… z glukagonem stanowi układ dwuhormonalny, regulujący gromadzenie, uwalnianie i spalanie substancji odrzywczych w ustroju. Insulina odgrywa ważną rolę w regulacji czynności wątroby i działa na mięśnie i tk tłuszczową. Glukagon. Szyszynka - jest niewielkim tworem ciężar ok 170mg, stanowiącym część nadwzgórza. Rozwija się w życiu płodowym ze struktur sklepienia międzymózgowia pochodzenia neuroektodermalnego i mezenchymalnego, utrzymuje się w okresie pozopłodowym i stopniowo zanika w okresie pokwitania. Komórki miąższowe szyszynki wytwarzają dwa rodzaje substancji indole i polipeptydy - które wywierają działanie hamiujące na rozwój narządów rozrodczych i na wydzielanie gonadotropin. Głównym przedstawic indoli szyszynki jest melatonina. Z polipeptydów najbardziej znana jest wazotocyna argininowa AVT.
4.Parathormon…
…. Tarczycy.) 2. Hor. Wiążące się z receptorem na pow. Komórkowej: a) wtórne- przekaźnikiem jest CAMP np. ACTH, acetacholina, glukagon. B) drugim przekaźnikiem jest CARG- przedsionkowy czynnik . c) przekażnik śródkomórkowy jest nieznany np. hor. Wzrostu. Hormony białkowe i glikoproteinowe np. hor. Wzrostu, kolaktyna, h. Tyroproteowy. Peptyd- ACTH-melanotropina,oksycotyna, insulina, glukagon. PARAHOR: aminokwasy T4 i T3, adrenalina, noradrenalina, dopamina, sterydy, holesterol. HOR PODWZGÓRZA- są to wazopresyna, oksycotyna są to neurohormony magazynowane w tylnym płacie przysadki. Podwzgórze wytwarza także czynniki uwalniające (liberynę) oraz hamująca (statyny), kierują one wydzielaniem hormonów przedniego płata przysadki. Np. liberyny- melanoliberyna. Hamowanie- statyna, melanostatyna. NEUROHORMONY…
…, który wykazuje działanie przeciwstawne do działania insuliny. mechanizm jego działania polega na aktywacji układu: cykloza adenylowa- CAMP. Pobudza on glikogenolizę przez aktywację fosforylazy glikogenowej, glukoneogenezy oraz lipolizę przez aktywację lipazy trójglicerylowej. ADRENALINA- hormon wytwarzany przez rdzeń nadnercza oraz przez zakończenia włókien pozazwojowych współczulnego układu nerwowego. Spełnia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz