Holding jako szczególna forma monopolizacji

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Holding jako szczególna forma monopolizacji - strona 1 Holding jako szczególna forma monopolizacji - strona 2 Holding jako szczególna forma monopolizacji - strona 3

Fragment notatki:


Holding jako szczególna forma monopolizacji
Holdingi stanowią jedną z form organizacji integrujących działalność podmiotów gospodarczych . Formy te są ostatnio coraz bardziej powszechne w gospodarce rynkowej . Pojawiły się już w I poł. XIX w. w krajach zachodnich . W postaci współczesnej , tzn. zgrupowań wielopodmiotowych skupiających jednostki odrębne pod względem osobowości prawnej (spółki ) , zaczęły one powstawać w USA pod koniec XIX w. i na początku XX w. Tworzenie ich miało ścisły związek z dążeniem do wzrostu spółek i opanowania nowych rynków , z rosnącym zapotrzebowaniem na kapitał finansowy , z omijaniem systematycznie udoskonalanych przepisów antymonopolowych . Klasyczną formą tego typu zgrupowań były koncerny .
W warunkach umiędzynarodowienia działalności gospodarczej i konkurencji w skali globalnej oraz przyśpieszonego tempa wszelkich zmian , coraz bardziej rozpowszechniona staje się staje się forma zgrupowań , w których rolę podmiotu nadrzędnego pełni spółka posiadająca udziały w kapitale innych spółek , co umożliwia jej wywieranie decydującego wpływu na kierunki ich działalności . Zgrupowania takie otrzymały nazwę holdingów , choć część publicystów , zwłaszcza niemieckich , traktowała je jako szczególny rodzaj koncernów . Forma ta dawała „łatwość efektywnej mobilizacji zasobów dla potrzeb bieżących i mogących się pojawić w przyszłości .”
Holding jest pojęciem ściśle związanym z tworzeniem się grup spółek w drodze powiązań kapitałowych , poprzez jednokierunkowe lub (znacznie rzadziej ) wzajemne obejmowanie akcji lub udziałów . W skład grupy spółek tego typu wchodzą co najmniej dwie spółki , między którymi występuje stosunek dominacji i zależności. W krajach zachodnich dla ich określenia stosuje się terminy angielskie : holding company (lub parent company ) oraz subsdiary , tj. spółka holdingowa („rodzicielska ”) i spółka zależna - podobnie jak w Polsce ; w Niemczech zaś - terminów : Muttergesellschaft i Tochtergesellschaft ( czyli spółka - matka i spółka - córka ).
W przepisach prawa spółek i fachowej publicystyce nie ma jednak uniwersalnych uregulowań prawnych ani jednoznacznej definicji holdingu . Popularna jest definicja Webstera : spółka holdingowa to firma , której podstawowa działalność polega na utrzymaniu kontrolnego pakietu udziałów w innych firmach . Definicja ta nie jest jednak precyzyjna . Można przyjąć , iż grupa spółek stanowi związek kapitałowy typu holdingowego , jeżeli wszystkie podmioty uczestniczące w związku reprezentują odrębne osobowości prawne , a jedna ze spółek grupy (holder) posiada pakiety akcji lub udziałów innych spółek tej grupy . Tworzy się wówczas specjalny typ zależności pomiędzy spółkami , gdyż akcje (udziały ) zapewniają jednej ze spółek dominację nad pozostałymi . Spółka dominująca uzyskuje przewagę głosów w zgromadzeniu wspólników i kontrolę składu zarządu . Ceną holdingu jest fakt , iż spółka dominująca rezygnuje z podstawowej działalności gospodarczej , z reguły realizowanej w spółkach zależnych , co odciążą ją od prowadzenia własnych interesów oraz fakt obrotu akcjami ( udziałami ) spółek zdominowanych . W przypadku rozproszenia własności akcji (udziałów ) , efektywna kontrola nad spółkami grupy w praktyce może być osiągnięta w wyniku skupienia w jednym ręku dużo mniejszej liczby akcji (udziałów ) niż 51 proc.


(…)

… podmiotów gospodarczych , podobnie jak w krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej . W przypadku Narodowych Funduszy Inwestycyjnych mamy do czynienia z powstaniem holdingów w następstwie rozstrzygnięć ustawowych . W następstwie powołania NFI automatycznie powstało 15 zdywersyfikowanych holdingów o dużym potencjale ekonomicznym , które są zarządzane przez partnerów polskich i zagranicznych . Daje…
inwestora strategicznego z inicjatywy obu zainteresowanych stron lub w drodze tzw. nieprzyjaznego przejęcia pakietu kontrolnego przez określonego inwestora za cenę wyższą niż na rynku . Budowa systemu zarządzania w holdingu może dokonać się na 3 sposoby . Pierwszym rozwiązaniem jest holding finansowy - funkcje zarządzania sprawowane przez zarząd holdingu mają charakter czysto finansowy i są realizowane tylko poprzez cele i wskaźniki finansowe .
Drugie to strategiczny holding zarządzający - w którym funkcje zarządu holdingu obejmują cele finansowe i strategiczne oraz koordynację w tym zakresie działalności spółek zależnych .
Trzecim rozwiązaniem jest operacyjny holding zarządzający - funkcje zarządu tego holdingu obejmują cele finansowe , strategiczne i wybrane cele operacyjne oraz koordynację spółek…
… funkcjonowania organizacji wielopodmiotowych , w tym holdingów było wydanie ustawy o rachunkowości (z dn. 29.09.94r.) , która wprowadziła obowiązek konsolidacji sprawozdań finansowych grup kapitałowych zgodnie z istniejącymi standardami międzynarodowymi . Sporządzenie tych sprawozdań „w taki sposób , jakby grupa stanowiła jeden podmiot” utrudnia możliwość manipulowania zyskiem i daje wiarygodne informacje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz