hiszpania - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1050
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
hiszpania - omówienie - strona 1 hiszpania - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

TOLEDO-TRANSPARENTE(nastawa ołtarzowa)
*1721-1732 *proj. Narcisa Tome'
*rozbudowanie bogatej rzeźbiarskiej kompozycji wokół tabernakulum zaopatrzonego w szklane drzwiczk
*za cholerę nie rozumiem czemu to
Mamy umieć do tego koła ;/
Escorial - pałac klasztor
-architekci: Juan Bautista de Toledo 1563-1567 Juan de Herrera 1567-1584
Ogromny pałac (była siedziba królewska, klasztor, uniwersytet, muzeum, szpital i seminarium) o powierzchni 3,5 ha tworzący na zewnątrz jednolity graniasty blok, wykonany z żółtawoszarego granitu. Oszczędna forma, zimne, zdyscyplinowane proporcje, puste elewacje obrazują pozbawiony dekoracji styl tzw. Desornamentado.
W rzucie Eskurial przypomina ruszt - narzędzie tortur św. Wawrzyńca. Cztery wieże w narożach połaczone korpusami tworzą obramowanie kompleksu. Pośrodku znajduje się kopuła wieńcząca kościół, który jest na planie krzyża greckiego. Pierwsze całkowite osiowe i symetryczne założenie klasztorno pałacowe. Dziedziniec przedni, kościół i pałac Infantów na osi wsch-zach. Klasztor od płd. Pałac, szkoła i zaplecze gospodarcze w części płn. Szesnaście dziedzińców służy komunikacji i doświetla poszczególne trakty.
W elewacji tylko główna wejście nieco się wyróżnia: dwu poziomowa z ogromnymi kolumnami wtopionymi w elewacje. Ponad nią widnieje postać św. Wawrzyńca, trzymającego w dłoni ruszt.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz