To tylko jedna z 13 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ARCHITEKTURA EUROPY ŚRODKOWEJ W XVI WIEKU Architektura renesansu dotarła na tereny Środkowej Europy z Włoch w XVI wieku . Była to przede wszystkim architektura świecka a budowle sakralne jeszcze przez wiele lat wznoszono w stylu gotyckim . Nowe prądy w sztuce przynieśli mistrzowie często zapraszani na dwory przez możnowładców panujących w tej części Europy.
Obszary : Austrii, Węgier , Czech, Słowacji, tereny Niemiec : Bawaria, Saksonia, Szwabia. - krąg języka niemieckiego. WĘGRY Najwcześniej, bo już w 1490 r., pojawili się mistrzowie z Florencji na dworze węgierskiego króla, Macieja Korwina . Władca powierzył im przebudowę pałaców w Budzie i Wyszehradzie . W latach 1506 - 1507 r. biskup Tamás Bakócz w Ostyrzyhomiu ( węg. Esztergom) ufundował kaplicę grobową przeznaczoną na miejsce pochówku dostojników kościoła. Kaplica zachowana w Ostrzehomskiej bazylice uważana jest na najważniejszy zabytek okresu renesansu na Węgrzech. Zastosowanie czerwonego marmuru. Ołtarz autorstwa Andreo Felluciego. Architektura quattrocenta (II poł wzór de Sant Gallo). Najazd ziem węgierskich przez wojska tureckie a zwłaszcza przegrana bitwa pod Mohaczem w 1526 r. uniemożliwiło rozwój dopiero raczkującego renesansu na większości ziem. Tylko w Siedmiogrodzie i na obszarze pozostającym pod panowaniem dynastii habsburskiej renesans zdołał przetrwać. Na terenach zajętych przez Turcję większość budowli została zniszczona lub przebudowana. W Siedmiogrodzie , w Alba Iulia ( Rumunia ) w XVI wieku został przebudowany pałac a do katedry św. Michała została dobudowana kaplica Lazoniusa ( 1512 ). W Sárospatak , przy średniowiecznych zabudowaniach klasztornych, Péter Perényi rozpoczął budowę wieży mieszkalnej , do niej dobudował wschodnie skrzydło (skrzydło Perényi). Kompleks zamkowy w XVII w. rozbudował György Rákóczi (zamek Rakoczego) Gotycki zamek w Hunedoara (Rumunia) został wzbogacony o renesansowe elementy (np. krużganki pałacowego dziedzińca).
Dwa pokolenia rządów Jagiellonów zakończone śmiercią króla Ludwika Jagiellończyka w roku 1526. Kraj zostaje podzielony między Turcje a Habsburgów.
II poł XV W skład królestwa Węgier wchodziła Dalmacja ( teren dzisiejszej Chorwacji) miały w sobie kawałek ówczesnych Włoch. - Nie musiał sięgać poza granice aby dowiedzieć się jak wygląda włoska kultura renesansowa. - miał ją na miejscu Sięgnięto do wzorów środkowo-włoskich - artyści florenccy w tym można upatrywać pewnych świadomych wyborów w środowisku dworu węgierskiego.
(…)
… i rzeźbiarz
- od 1530 kierował budową zamku wawelskiego - skrzydło południowe, fasada zachodnia budynku bramy wjazdowej, zachodni portal budynku bramy 1534 i jego arkada od strony dziedzińca ożywiona kasetonami i rozetami
- kaplica Zygmuntowska na Wawelu - pierwsze renesansowe dzieło budownictwa sakralnego w Polsce - plany 1516-17, budowa 1519-31, poświęcenie 1533, wciela ideał budowli centralnej Albertiego…
… bizantyńsko-ruskie, późnogotyckie, i renesansowe pochodzenia zachodniego
Okres 1550-1600
Mecenat Zygmunta Augusta
Rozpowszechnienie się renesansu włoskiego wśród szlachty i mieszczaństwa: Braniccy, Firlejowie, Jordanowie, Komorowscy, Kościeleccy, Krasiccy, Leszczyńscy, Maciejowscy, Myszkowscy, Noskowscy, Opalińscy, Tęczyńscy, Zamoyscy Wytworzenie się lokalnych odmian stylowych renesansu
Artyści z różnych rejonów Włoch
Dwa nurty: - włoski - dominujący - niderlandzki - kon. XVI w i pocz. XVII w gł. na obszarach północno-zachodnich
Najbardziej charakterystyczne formy architektoniczne dla polskich budowli renesansowych i manierystycznych: attyka, galeria arkadowa
Zamki o charakterze obronnym, masywne mury, potężne baszty, silniejsze eksponowanie części reprezentacyjno-mieszkalnej
Zamki: Tenczyn, Pieskowa…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)