Historyczne propozycje integracji narodów europejskich - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historyczne propozycje integracji narodów europejskich - wykład - strona 1 Historyczne propozycje integracji narodów europejskich - wykład - strona 2 Historyczne propozycje integracji narodów europejskich - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Historyczne propozycje integracji narodów europejskich
Jednocześnie z propozycjami pokojowego jednoczenia państw europejskich oraz dla przeciwstawienia się siłom zewnętrznym (Arabom, Turkom) rodziły się idee eksponujące główną role narodów kontynentu. Ich twórcy uważali narody za czynnik istotniejszy i bardziej właściwy do układania pokojowych stosunków na kontynencie. Silny impuls w tworzeniu etnicznego nacjonalizmu wprowadziła rewolucja francuska, która w miejsce głównej roli władcy państwa postawiła naród. Obudziła ona chęć narodowego wyzwolenia w Europie i po­jęcie narodu przeniosła z warstw uprzywilejowanych na całe społeczeństwo. Wybitny myśliciel okresu oświecenia we Francji Jean-Jacques Rousseau (1712-1778) w traktacie politycznym zatytułowanym Umowa społeczna proponował tworzenie demokratycznego, dobrowolnego sojuszu wolnych na­rodów. Szeroko eksponował naturalne dążenie społeczeństw do wolności i równości. Opowiadał się za rozwiązaniami spornych spraw narodów europej­skich w formie zawieranych kontraktów, a za wzór dla rozwiązań przyszłych spraw europejskich uważał kantony Szwajcarii. W istniejących wówczas warunkach jego pomysły tworzenia ponadnarodowego społeczeństwa europej­skiego miały utopijny charakter.
Wolter (1694-1778), podobnie jak Rousseau, wyrażał przekonanie, że „Eu­ropa" zastąpi państwa narodowe. Proponował tworzenie „republiki europej­skiej" na miejscu głównych narodów kontynentu, która zachowywałaby ich równe prawa. Uważał, że wszystkie państwa powinny opierać się na wspólnym fundamencie religii i funkcjonować na podstawie takich samych zasad prawa publicznego i polityki. Dokonania filozoficzne Woltera zyskały mu szczególne miejsce wśród myślicieli europejskich, a nawet miano „ojca racjonalizmu". Natomiast jego poglądy o zastąpieniu europejskich państw narodowych przez wspólnotę odbiegały wówczas od realiów europejskich. Przeceniały możliwości likwidacji odrębności struktur narodowych, a niedoceniały ambicji poszcze­gólnych władców.
XIX w. przyniósł nowe idee integracji europejskiej. Sojuszowi konser­watywnych władców Europy, zorganizowanemu w ramach Świętego Przymie­rza, działacze republikańscy, młodoeuropejscy i socjalistyczni przeciwstawiali współpracę ludów oraz ideę federacji narodów podobną do wcześniejszych projektów europejskich i doświadczeń utworzonych w końcu XVIII w. Stanów Zjednoczonych Ameryki. Nowe idee głosili zarówno pierwsi działacze socjalistyczni (Charles Fourier, Pierre Proudhon, Henry de Saint-Simon), członkowie organizacji Młoda Europa (Giuseppe Mazzini, Victor Hugo) oraz działacze republikańscy (Carlo Cattango, Giuseppe Garibaldi, Jules Michelet). W XIX w. rozwinęły się też „zjednoczeniowe" ruchy europejskie wzoro­wane na rozwiązaniach Stanów Zjednoczonych Ameryki. W tej sprawie akty­wizowali się zarówno działacze socjalistyczni i aktywiści Młodej Europy, jak i pacyfiści.


(…)

… struktury Europy Michelet przyznawał Francji. Wraz z osłabieniem Świętego Przymierza po wojnie krymskiej (1853-1856) wzrosły wpływy organizacji radykalnych, a w 1864 r. powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Robotników dążące do skupienia ludów Europy.
Po wybuchu wielkiego kryzysu światowego na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX w. i w obliczu narastania dążeń totalitarnych znani intelektualiści…
… zbliżały się do treści znanej pracy Eduarda Herriota Stany Zjednoczone Europy.

… i aktywiści Młodej Europy, jak i pacyfiści.
Na początku XIX w. powstawały idee socjalizmu utopijnego rodzące się pod wpływem rozwoju procesu przewrotu przemysłowego w Europie. Prze­miany społeczne tworzyły nowe wartości i wywoływały zapotrzebowanie na nowe idee ułożenia stosunków w skali europejskiej. Najbardziej rozwinięte idee integracyjne prezentował wówczas filozof i publicysta polityczny hrabia Claude…
… Parlament uprawniony do rozstrzygania spraw miedzy nimi (na wzór parlamentu Wielkiej Brytanii). Parlament miał składać się z Izby Deputowanych (na wzór Izby Gmin) i Izby Parów (na wzór Izby Lordów) i obradować pod przewodnictwom wy­bieranego króla - zwierzchnika całej Europy. Izba Deputowanych miałaby liczyć 240 posłów z takim wyliczeniem, aby każdy milion ludzi reprezentowało czterech przygotowanych…
…, ale przyczynił się do utrwalenia w świadomości europejskiej potrzeby bliskiej współpracy naro­dów kontynentu.
W wydarzeniach Wiosny Ludów połączyły się idee paneuropejskie z socja­listycznymi i republikańskimi. Wycisnęły na nich piętno romantyczne hasła „wolności ludów" szlachetne, ale niemożliwe do realizacji w istniejącym syste­mie Świętego Przymierza, bo rozbijały się o wpływy zachowawczych sił euro­pejskich…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz