historia założeń ogrodowych - słownik terminów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1274
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
historia założeń ogrodowych - słownik terminów - strona 1 historia założeń ogrodowych - słownik terminów - strona 2 historia założeń ogrodowych - słownik terminów - strona 3

Fragment notatki:

Akwedukt - wodociag nadziemny z podtrzymująca go konstrukcją nośną, w starożytnośći arkadową, wyprowadzajacy wodę z odległych źrudeł. W ogrodach służący do zaopatrzenia w wodę basenów i fontann, oraz jako motyw dekoracyjny czerpany z przykładów antycznych a stosowany w ogrodach sentymentalnych i romantycznych.
Aleja - droga kołowa lub piesza wiodąca między równoległymi rzędami drzew. Występuje jako pojedyncza lub podwójna otwarta, lub kryta równierz miedzy szeregami rytmicznie ustawionych rzeźb, pomników lub fontann. Usytuowana na trawniku bez wyodrębnienia nawieszchni dróg, występuje we wczesnych rozwiązaniach ogrodów krajobrazowych i ogrodach klasycystycznych.
Aleja gazonowa - z pasmem gazonu w środku i z dwoma drogami po jego bokach w obrzeżu szpalerów drzew. Wystepuje zazwyczaj na głównych kierunkach kompozycyjnych w barokowych założeniach ogrodowych.
Altana - budowla ogrodowa słuząca do wypoczynku lub ochrony przed słońcem lub deszczem, zazwyczaj ozdobna w formie, drewniana lub murowana, otwarta lub zamknięta często w kształcie światyni antycznej bąź sredniowiecznej pagody chiskiej itp. Również niewielki plac zacieniony przez krag drzew.
Ananasarnia - szklarnia typu ciełego o temperaturze 15 - 25 stopni. Budowana z jednospadowym dachem szklanym od strony połódniowej opartej na ścianie pełnej od strony północnej. Służąca do parapetowej uprawy ananasów. W polsce ananasarnie w ogrodach wystepują od 18 w.
Architektura ogrodowa - termin obejmujący rózne budynki i budowle wchodzące w skład programu urzytkowego i kompozycyjnego załozenia ogrodowego. Są to budynki mieszkalne - wille i letnie pawilony, gospodarcze - oranżerie, holendernie, usługowe - kawiarnie kioski, zwiazane z konsumpcją - schody i mosty, z urządzeniami wodnymi to studnie fontanny akwedukty, z ukształtowaniem terenu - mury oporowe, rampy oraz kraty, trejarze, balustrady itp.
Basen - sztuczny zbiornik wody o budowie kamiennej o formie geometrycznej urządzany jako element dekoracyjny, samodzielnya albo powiązany z fontanną, kanałem, kaskadą. Bażantarnia - bażanciarnia, wydzielony teren odpowiednio zagospodarowany i wyposarzony w specjalne urządzenia, przeznaczony do hodowli bazantów zakładany w polsce od 17w.
Belweder - budynek lub budowla ogrodowa usytuowana na wzgórzu, skarpie, lub wzniesieniu skad roztacza się piękny i rozległy widok.
Berso - bindaż - kryty chodnik zaskle[piony gałeziami drzew lub rozpiętych na półkolistym rusztowaniu pnaczy. Błędnik - labirynt - kręta droga wśród szpalerów o zawiłym przebiegu doprowadzająca do pałacu srodkowego gdzie zazwycaj umieszczono basen lub fontanne. Występuje zazwyczaj w ogrodach renesansowych w formie kwadratu z drogami łamiącymi się pod katem prostym lub koła z drogami koncentrycznymi. W ogrodach barokowych ma rozmaite kształty. Również asymetryczne. Stosowany jako wzór ormamentu w parterach żywopłotowych renesansowych ogrodów włoskich.


(…)

… całego ogrodu sprawia, że poznajemy założenia i mysl prewodnia twórcy.
Kolekcjonerstwo - to pierwsze prywatne galerie - pomniki antyczne , roslinność sporowadzona z bliskiego wschodu.
Pojawienie się roślin z bliskiego wschodu wyprawy kryza oraz wielkie odkrycia geograficzne czyli rośliny z obu ameryk oraz z azji spowodowało uprawe tych roślin w pojemnikach kubłowych. W czasach wojen francusko włoskich…
… - rosliny zielone wieloletnie, rozwijajace się w ciagu szeregu okresów wegetacyjnych dzieki trwałej części podziemnej; należą do nich wieloletnie trawy, rośliny cebulowe i bardz liczne inne rośliny kwiatowe.
Cynek - figura geometryczna, złożona z pieciu punktów zajmujacych narosniki i srodek kwadratu, według której sadzono drzewa ozdobne w laskach i boskietach ogrodów renesansowych i barokowych…
…)
Herbarium - zielnik - średniowieczny ogróedk przeznaczony do uprawy ziół leczniczych i przypraw kuchennych zazwyczaj stanowił wydzilony fragment większego założenia ogrodowego.
Hortus conclucus - sredniowieczny ogródek różany usytuowany prezy budynku mieszkalnym otoczony murami i przeznaczony do uprawy róż ale też innych kwiatów i ziół oraz do wypoczynku zazwyczaj wyposażony w studnie i fontanne ławy…
… sadzawki, kopce widokowe lub sad, warzywnik, zielnik. Występuje głównie w ogrodach sredniowiecznych renesansowych i barokowych.
Labirynt - kręta droga wśród szpalerów o zawiłym przebiegu doprowadzająca do pałacu srodkowego gdzie zazwycaj umieszczono basen lub fontanne. Występuje zazwyczaj w ogrodach renesansowych w formie kwadratu z drogami łamiącymi się pod katem prostym lub koła z drogami…
… inne dziedziny sztuki np. malarstwo iluzjonistyczne.
Teatralność - pałac był naturalnym tłem, odbywały się predstawienia tea\tralne, opery, koncert i pokazy ogni sztucznych.
Karuzel - forma przedstawien z wykorzystaniem akwenów wodnych by przedstawić warezne bitwy morskie, sztuk propagandowa władców i kościowła. Ogród ma podkreslić wielkosć i wyższość właściciela jego rodu.
Wersal 1661 - 1668 twórcy andre le…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz