Historia powrzechna do 1918r

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1169
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia powrzechna do 1918r - strona 1 Historia powrzechna do 1918r - strona 2 Historia powrzechna do 1918r - strona 3

Fragment notatki:


Historia Pow szechna 1789-1918 Francja XIX - wiek pary i elektryczności. Maszyna, kredyt. Kapitalizm od Rewolucji Fr, ale wcześniej w Anglii i Hol.
System republikański we Fr. Rewolucja Fr była rew burżuazyjną . Francja potentat w wytwarzaniu art. luksusowych.
RF stanowi genezę osiągnięć technicznych i ekonomicznych. Rewolucja Francuska 1789-1799 Burżuazyjna . Wielka (w przeciwieństwie do angielskiej 1640-1660, która w Eur wiele nie zmieniła). RF złamała porządek feudalny. Przyniosła „wolność” od ucisku feudalnego. Niosła hasła wolności w całej E. Najdonioślejsze z wydarzeń w dziejach świata. Fr liczyła 26 ml. Podział na 3 stany: 3 rodzaje szlachty, 1. arystokracja, 2. rodowa, po mieczu = z urodzenia i z urzędu, poprzez piastowanie funkcji (urząd można było kupić). Przywileje: honorowe - prawo herbu, noszenia szpady, ławka w kościele, bpem mógł zostać tylo szlachcic, ekonomiczne - zwolnienie z pogłównego, szarawarków. duchowieństwo, przywileje: honorowy, kultowy, sądowniczy, podatkowy - 10% ziemi we Fr należało do duchowieństwa tzw stan trzeci: 99% (wolni chłopi i mieszczanie) oraz król z dworem. Przeciw kościołowi występowali encyklopedyści Denis Diderot, Jean d'Alembert, Condillac, Helvetius. Cios Koś. zadał Wolter.
Obalono absolutyzm, który utrzymywał się dzięki aparatowi władzy: wojsku i biurokracji.
Fizjokratyzm - tylko rolnictwo i górnictwo za produkcję przynoszącą dochód, gł źródło bogactwa. W sprawie obrotu towarowego byli zwolennikami swobody i wolnego handlu.
Bastylia była symbolem ucisku i niesprawiedliwości, choć tuż przed samą RF było w niej 7 więźniów.
- poddaństwo jako podstawa feudalnych stosunków przed RF nie istniało
Przyczyny - negatywna polityka dworu (wojna siedmioletnia 1756/63 o Śląsk, walka z koalicją, wojny kolonialne, utrata Kanady , w Indiach), rozrzutność Marii Antoniny. - rozrzutność dworu, próby ratowania przez ministrów finansów, próbujących drogą oszczędności i rozłożenia ciężarów na wszystkie stany: Robert Turgot - fizjokrata, próby ograniczenie wydatków dworu, opodatkować szlachtę i kler i następca finansista Jakub Necker - próba ujawnienia wydatków dworu, budzi niezadowolenie Absolutyzm i ustrój feudalny był skompromitowany.
Następcy jak Cellon zaciągali tylko pożyczki - doprowadził skarb do ruiny.
1788 nieurodzaj, klęska głodu , bunty Porażka dyplomatyczna Fr, z Holandii apel do Fr o pomoc przeciw Wilhelmowi V, który w celu utrzymania władzy absolutnej ściągnął wojska pruskie, Fr nie zareagowała.
1788 - parlamenty stawiły opór królowi w miastach, rozruchy w Bretanii, zebranie wyższego kleru zaatakowało króla i na znak protestu uchwaliło złożenie ¼ ofiary darmowej 1,8ml liwrów zamiast 8 ml. - ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz