Dzięki tej notatce możemy poznać bliżej takie zagadnienia, jak: barter, pieniądz sztabkowy i monety, system bimetaliczny i monometaliczny, substytuty pieniądza monetarnego, emisja znaków pieniężnych, pieniądz gotówkowy i bezgotówkowy.
(…)
…. żywność, narzędzia, tkaniny, ozdoby). Stały rozwój wymiany towarowej doprowadził do wyzwolenia w siódmym stuleciu p.n.e. monet i prawie 1600 lat później, w Chinach, pieniądza papierowego.
BARTER:
Powstanie pieniądza wiązało się z wprowadzeniem społecznego podziału pracy w ramach społeczeństw pierwotnych. Zróżnicowanie struktury produkcji sprawiło, że szybko wzrosła wymiana towarowa. Ponieważ pieniądza…
… monometaliczny (jednego metalu). W systemie tym zawartość złota w monetach wysokich nominałów była często znacznie niższa niż by to wynikało z wartości wymiennej tych monet. PIERWSZE SUBSTYTUTY PIENIĄDZA MONETARNEGO:
W średniowieczu obok monet wprowadzono do obiegu także różne formy ich substytutów.
Należały do nich tzw. kwity depozytowe. Deponenci, którzy złożyli pieniądze w bankach, otrzymywali za nie kwit…
…, jak również terminy wprowadzenia ich do obiegu (art. 33).
Przestępstwem polegającym na podrabianiu lub przerabianiu znaków pieniężnych jest fałszowanie pieniędzy.
PIENIĄDZ GOTÓWKOWY I BEZGOTÓWKOWY:
Banknoty i monety nazywamy także pieniądzem gotówkowym (w skrócie gotówką). Do niedawna stanowił on podstawową formę pieniądza. Obok pieniądza gotówkowego już w średniowieczu pojawił się pieniądz bezgotówkowy…
… przeprowadzanych za pośrednictwem banków lub przez banki ilość pieniądza w obiegu wzrasta.
Ewolucja pieniądza trwa. W XX wieku pojawił się pieniądz plastikowy, czyli karty kredytowe. Dzięki nim nie musimy nosić plików banknotów lub sakiewek z monetami. Wszelkie zobowiązania odpisywane są z naszego konta bankowego. Od 1 stycznia 1999 roku, 12 państw Unii Europejskiej przystąpiło do UGiW (Unii Gospodarczej…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)