Historia Grecji - pierwsi Grecy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 119
Wyświetleń: 1057
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia Grecji - pierwsi Grecy - strona 1

Fragment notatki:

Pierwsi Grecy
Wiedza Greków o ich odległej przeszłości była bardzo niewielka. Według najstarszych zachowanych dzieł historiograficznych pochodzących z połowy V wieku pne pamięć Greków sięgała dalej niż do połowy VII wieku pne
776 r pne według tradycji pierwsze igrzyska olimpijskie.
W czasach klasycznych praktycznie nic nie wiedziano o wielkiej cywilizacji z epoki brązu. Jej pozostałości były widoczne wciąż w krajobrazie co mogło inspirować powstanie wielu mitów o epoce herosów, która miała poprzedzać czasy historyczne, Starożytni mogli wierzyć w historyczność tych mitycznych wydarzeń. Do takich mitów zaliczyć można opowieść o wojnie trojańskiej znanej z pieśni Homera.
Nowożytne badania dotyczące pochodzenia Greków zapoczątkowały studia nad ich językiem. Na przełomie XVIII i XIX wieku uczeni zwrócili uwagę na istnienie podobieństw pomiędzy większością języków europejskich i niektórych azjatyckich. Stąd hipoteza o istnieniu indoeuropejskiej rodziny językowej, Według tej teorii dalecy przodkowie ludów mieli wspólną praojczyznę i posługiwali się jedną mową. Kolejne grupy opuszczały praojczyznę i osiedlały się w nowych siedzibach tracą ze sobą kontakt, a ich języki zaczęły się różnicować. Greków uznawano za jedną z pierwszych takich grup.
W XIX wieku przyjęto, że Grecy mieli przybyć do nowej ojczyzny jako ukształtowany naród różniący się od innych obyczajami, instytucjami, wyglądem fizycznym, religią, językiem. Przybycie takiej grupy powinno zostawić ślady możliwe do odnalezienia przez archeologów np. pozostałości zniszczeń, zmiany w sposobie chowania zmarłych, pozostałości budowania domów.
Są badacze wiążący z przybyciem Greków pojawienie się kultury mykeńskiej. Ich zdaniem tabliczki z tekstami w piśmie linearnym B są dowodem na pojawienie się ludności mówiącej w języku greckim.
Od początku XX wieku popularność zdobył pogląd, że przodkowie Greków przybyli w trzech kolejnych falach:
Jako pierwsi Jonowie - schyłek III tysiąclecia
Drudzy Achajowie - ok. 1600 r pne- utożsamiani z twórcami cywilizacji mykeńskiej
Trzeci Dorowie- ok. 1200 r pne - uznani za odpowiedzialnych za jej zniszczenie.
Odczytanie pisma linearnego B dostarczyło dowodów, że twórcy kultury mykeńskiej mówili po grecku. Tym samym cywilizacja mykeńska mogła zostać uznana za grecką w przeciwieństwie do cywilizacji minojskiej Krety.
Można sobie wyobrazić, że Grecy nie tylko nie przybyli z zewnątrz do świata egejskiego ale narodzili się w nim przez zmieszanie ze sobą grup przybyszów z różnych stron w różnym czasie i mówiących różnymi językami.
Piszący w V wieku pne ateński historyk Tukidydes był przekonany że Grecy stali się sobą kiedy przyjęli jeden język i zaczęli przyjmować obyczaje różniące ich od innych ludów.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz