Historia gospodarcza świata

Nasza ocena:

3
Pobrań: 2597
Wyświetleń: 4123
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia gospodarcza świata - strona 1 Historia gospodarcza świata - strona 2 Historia gospodarcza świata - strona 3

Fragment notatki:

.., a prowadzi je dr Piotr Miodunka. Notatka składa się z 39 stron.

Zagadnienia organizacyjne. Przedmiot Historii Gospodarczej. Periodyzacja.
Historia gospodarcza - umożliwia śledzenie procesów gospodarczych. Jej powstanie wiąże się z ukształtowaniem się nowoczesnej ekonomii politycznej (m.in. Adam Smith) w XVIII wieku. Nazwa pojawiła się w Niemczech w 1879 roku.
Zajmuje się ona procesami tworzenia i podziału dochodu społecznego w danym okresie historycznym na danym terenie. Z nauk historycznych czerpie zainteresowanie dla przeszłości i sposób badań. Z nauk ekonomicznych przejmuje przedmiot badań.

Zadania szczegółowe
- dzieje poszczególnych działów gospodarczych (handel, przemysł)
- dzieje poszczególnych instytucji gospodarczych
- dzieje stosunków społecznych

Witold Kula uważa, że historia gospodarcza powinna badać procesy tworzenia i wielkość dochodu społecznego w poszczególnych epokach historycznych (rozwój sił wytwórczych, wydajność pracy, postęp techniczny, ruch dochodu społecznego, rozwój usług) i podziału tych dochodów (zatrudnienie, podziału własności środków produkcyjnych, rozwój gospodarki rynkowej, wpływ rozwoju społecznego na rozwój gospodarczy).

Przydatność historii gospodarczej
Dostarcza państwu informacji jak dane przedsięwzięcie będzie działać.
a) Ma ona wyjaśniać wiele spraw świata dzisiejszego w oparciu o dzieje historyczne;
b) Odniesienie do przeszłości pozwala przewidzieć zachowania społeczne w pewnych warunkach ekonomicznych;

W latach 30 na skutek zatrzymania spłaty długów narodowych powoduje odejście od złotej waluty, co ma na celu zwiększenie eksportu itp.
Początkowo kryzys walutowy występował w krajach drugorzędnych typu Argentyna czy Urugwaj. Później Wielka Brytania (wrzesień 193l) - zawieszenie wymienialności funta szterlinga na złoto, obniżenie jego parytetu (ma to kolosalne


Gospodarka świata zachodniego po II wojnie światowej
Po drugiej wojnie światowej okres szybkiego wzrostu doświadczyły kraje Europy Zachodniej odbudowujące swój potencjał gospodarczy, w tym szczególnie wysokie tempo wzrostu osiągnęła Republika Federalna Niemiec. Wiele lat wysoką dynamiką wzrostu mogła pochwalić się Japonia, która również wyrosła na jedną z największych potęg gospodarczych. W latach 90. jej sukces powtarzały tzw. azjatyckie tygrysy - kraje takie, jak Korea Południowa czy Tajlandia. Obecnie krajem, który może poszczycić się najwyższą dynamiką PKB, są Chiny.Również kraje socjalistyczne mogły pochwalić się wysokimi wskaźnikami tempa wzrostu gospodarczego w okresie intensywnej industrializacji. Niestety gospodarki tych państw doświadczyły poważnych kryzysów zmierzających ostatecznie do odrzucenia systemu centralnego planowania.Mimo, że dodatni wzrost gospodarczy może wydawać się być zjawiskiem powszechnym, to we współczesnej historii nie brakuje wielu przykładów ujemnego wzrostu gospodarczego. Znaczny spadek PKB może być wywołany zniszczeniami wojennymi. Doświadczyło tego wiele państw europejskich podczas I i II wojny światowej. Negatywny wpływ na produkcję potęgowało także zamknięcie granic ograniczające przepływy kapitału i wymianę handlową. Przykładowo, Polska doświadczyła po I wojnie światowej głębokiego spadku produkcji na skutek zarówno zniszczeń wojennych jak i załamania eksportu na rynek rosyjski. Poziom rozwoju z 1913 r. udało się osiągnąć powtórnie tuż przed wybuchem II wojny światowej.Po II wojnie światowej także nie brakowało przykładów negatywnego rozwoju gospodarczego. Uzyskujące niepod ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz