Historia gospodarcza - pack

Nasza ocena:

5
Pobrań: 756
Wyświetleń: 5355
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia gospodarcza - pack - strona 1 Historia gospodarcza - pack - strona 2 Historia gospodarcza - pack - strona 3

Fragment notatki:

Całość składa się z 5 plików, łączna liczba stron wynosi ok 110. W plikach tych zostały poruszone takie zagadnienia jak: poznański czerwiec 1956r, reformy polityki finansowej i ekonomicznej, problem rekompensaty za polski węgiel, zmiany w przemyśle po 1956 r, chemiczny przemysł, handel zagraniczny w drugiej połowie lat pięćdziesiątych, komunikacja po 1956 r, zmiany strukturalne handlu po 1956r, wpływ wydarzeń 1956 r. na rolnictwo, ocena przemian po 1956 r, wielki kryzys gospodarczy w Polsce w latach 1929 - 1935, gospodarka średniowiecznej Europy, formy rent, rzemiosło, pieniądz i początki bankowości, odkrycia geograficzne, początek kolonializmu, rolnictwo plantacyjna, reformacja, merkantylizm, rewolucja przemysłowa, etapy rewolucji w Anglii, liberalizm gospodarczy, zasada wolnego handlu, waluta złota, abolicjoniści, kodeksy Napoleona, periodyzacja dziejów powszechnych, neolityczna rewolucja rolnicza, niewolnictwo w starożytności, gospodarka feudalna w Europie, ekspansja gospodarcza Europy w średniowieczu, rozwój miast europejskich w średniowieczu, rozwój rzeiosła średniowiecznego, handel średniowieczny, kryzys w XIVw, kryzys w XVIIw, cechy systemu kapitalistycznego, liberalizm gospodarczy w Europie, wojna secesyjna, rewolucja agrarna, kapitalizm wolnokonkurencyjny, nowa fala industrializacji, kapitalizm monopolistyczny, skutki II wojny światowej, ZSRR i państwa socjalistyczne, problemy Trzeciego Świata, rozpad obozu socjalizmu, dualizm gospodarczy w Europie, rozwój gospodarczy ZSRR w XX wieku, II wojna światowa,

Wpływ 1956 r. na wydarzenia gospodarcze w Polsce
Spis treści:
Poznański czerwiec 1956r- bezpośredni opis wydarzeń i zajść ulicznych.
„Październik-to po pierwsze entuzjazm, nadzieja i wolność, po drugie rozczarowanie, poczucie politycznej przegranej i nadużytego zaufania”
28 czerwca 1956 roku o 6.30 rano sygnał syreny fabrycznej z Zakładów im. Stalina w Poznaniu „Zispo” dał hasło do wyjścia na ulice.
Robotnicy jednego z wydziałów - W -3 nie podjęli pracy na pierwszej zmianie, pociągając za sobą pracowników innych wydziałów, opuścili mury zakładu, sformowali pochód, który udał się w kierunku centrum miasta.
Według oceny władz bezpieczeństwa na terenie zakładu pozostało ok. 20 proc. pracowników. Po drodze zdjęto tablicę umieszczoną nad głównym wejściem do zakładu: Zakłady im. J. Stalina.
Najaktywniejsza część robotników podzielila się na grupy i jako „delegaci Komitetu Strajkowego” docierali do innych przedsiębiorstw starając się ich namówić do przyłączenia do pochodu.
Fala robotniczego protestu obalała wszystkie napotkane przeszkody.
W Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego, gdzie dyrekcja nie chciała wpuścić strajkujących, wyważyli oni zamkniętą bramę.
W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym dyrektor, który chciał powstrzymać strajkujących, został dotkliwie pobity, wepchnięty do kanału montażowego i oblany oliwą.
W pierwszym etapie wydarzeń czerwcowych można stwierdzić, iż pochód mieszkańców Poznania na plac przed Zamkiem miał charakter „ święta wolności”, „festynu”, dołączali do niego ludzie z różnych przedsiębiorstw, przypadkowi przechodnie, studenci, służba zdrowia, część wojska służby zasadniczej, pracownicy napotykanych po drodze restauracji [załoga restauracji „Europejska” wybiega z zakładu i częstuje czołówkę pochodu trunkami i przekąskami].
Ludzie szli w pochodzie z uśmiechem na ustach, odrzucali ciążące im dotychczas ograniczenia i zakazy, po raz pierwszy korzystali z możliwości wyrażania swych poglądów polityczn ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz