Historia Filozofii - skrypt z książek Tatarkiewicza

Nasza ocena:

3
Pobrań: 5698
Wyświetleń: 8484
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia Filozofii  - skrypt z książek Tatarkiewicza  - strona 1 Historia Filozofii  - skrypt z książek Tatarkiewicza  - strona 2 Historia Filozofii  - skrypt z książek Tatarkiewicza  - strona 3

Fragment notatki:

Skrypt jest wielce skroconym podręcznikiem profesora Tatarkiewicza w pigulce. Opracowane tematy zostały podane przez profesora Gołembskiego na wykładzie Historii Filozofii na dziennych Naukach Politycznych w roku 2004/2005. Do profesora warto pojsc na ostatnim wykadzie bo duzo ocen przepisuje (ja na przykład miałem 5 w I semestrze i 3(!) w drugim i mi przepisal na egzamin 5). Jeśli ktos jednak woli zdawac to proszę korzystac ;)
PS za poprawność ani kompletność skryptu nie odpowiadam ale starałem się :)
FILOZOFIA PRZYRODY
MATERIA: co bylo pierwsza materia?, cechy: ksztalt, sila, ruch, materia jest niezbedna do zycia
TALES: woda jest pierwotna materia, to co zywe zyje wilgocia
ANAKSYMANDER: bezkres, bezgraniczosc
ANAKSYMENES: powietrze, wydaje sie jako jedyne nieskonczone i prawdziwie bezkresne
HERAKLIT: ogien, jest nieskonczenie zmienny, moze stac sie kazdym zywiolem
PARMENIDES: ziemia?, bo jest stala, niezmienna i jedyna?
PITAGOREJCZYCY
LICZBA JAKO ZASADA BYTU: liczba to przestrzenna wielkosc, realny kstalt
DWOISTOSC BYTU: Czynnik ksztaltujacy (liczba) i ksztaltowany, ograniczajacy i ograniczany.
SYMBOLIKA LICZB: na gruncie porownan i zwykle nadinterpretacji np 1 - punkt, 8 - milosc
HARMONIA SWIATA: sklada sie z 10 sfer (znali 9 ale 10 to liczba idealna). Sfery poruszjac sie wydaja dzwieki - idealna muzyke sfer. Jest idealnie zestrojony.
DEMOKRYT
ATOMISTYCZNA MATERIA: przyroda sklada sie z niepodzielnych atomow, atomy maja wlasnosci tylko ilosciowe (+ksztalt, polozenie, porzadek), te wlasnosci tlumacza wlasnosci cial zlozonych (my te wlasciwosci postrzegamy subiektywnie -- relatywizm), atomy sie ruszaja, atomy sa w prozni -- materia jest nieciagla
WIEDZA: skoro postrzeganie jest subiektywne (wiedza ciemna), to prawdziwa wiedze dostarcza rozum (najczulszy organ). Doswiadczenie zmyslowe tylko pobudza rozum do dalszego badania.
NAUKA PRZYCZYNOWA: wyjasnianie zjawis odwolujac sie jedynie do przyczyn nie celow. Rozum jest domena czlowieka, wiec nie ma sily rozumnej rzadzacej swiatem.
JEDNOLITOSC: dusze traktujemy tak samo jak cialo, niebo jak ziemie,
ETYKA: najwyzszym dobrem jest zadowolenie (stan harmonii, ciszy), a srodkiem do niego rozum (umiar) SOFISCI
NOWY STOSUNEK DO NAUKI: badania humanistyczne nie przyrodnicze, wiedza ma cele praktyczne, badania empiryczne nie dedukcyjne
POZNANIE: sensualizm (wszystko co jest zjawiskiem dla ludzi istnieje), relatywizm (miara rzeczy jest czlowiek), praktycyzm (ta prawda jest lepsza, ktora ma wieksza uzytecznosc), konwencjonalizm (wszystko jest wynikiem umowy roznej tresci i pochodzenia)


(…)

… do cnoty znaczy to ze jest niewustarczajca i powierzchowna (mowimy o wiedzy etycznej nie "naukowej", opiera sie na rozsadku a nie teorii) - intelektualizm etyczny. Czynnik etyczny jest uzupelniany przez czynnik religijny (demon, duch). METODA ELENKTYCZNA: negatywna, usuwanie blednych przekonan. "Zbijanie do absurdu". METODA MAIEUTYCZNA: pozytywna, sztuka poloznicza. A) stwierdzenie faktu znanego…
…), duchowy, sam rozum, porusza ustanawiajac cel mysla, konieczny, doskonaly, jedyny. FILOZOFIA PRAKTYCZNA: etyki, polityka. Istnieje cel najwyzszy :eudajmonia, doskonalosc, optimum. Cnoty: dianoetyczne (rozumne: madrosc, rozsadek) i etyczne (hojnosc, mestwo). Cnota: usposobienie zachowujace zloty srodek. STOICY
FIZYKA: Swiat jest jednolity, materialny, ozywiony (to co jest niematerialne jest niebytem…
…) poznania, najwyzszym dobrem (i jego przyczyna). Dazenie do boga lezy w naturze czlowieka. Dusza jest lepsza od ciala, bo znamu ja lepiej (jw), jest odrebna od ciala, nalezy dbac o dusze a nie o cialo. Nature ludzka stanowi aktywna wola, a nie bierny rozum. Idee znajduja sie w umysle bozym.
HETERONOMICZNA ETYKA: teodycea: swiat jest cudem, przyzwyczajenie sprawia, ze tego nie zauwazamy. Zlo…
… wszechswiata, poczatek i koniec) - emanacja jak u neoplatonikow
KONCEPCJA POZNANIA: Nic poza bogiem nie istnieje wiec poznawac musimy jedynie boga (teocentryzm), ale zaczyna sie od sfer najnizszych i idzie w gore
NAUKA O PRZEZNACZENIU: Jest jedna predestynacja: do zbawienia. Nie moze byc predestynacji do grzechu bo grzech nie istnieje (jest brakiem dobra)
SW. ANZELM
WIARA I ROZUM: przez wiare do zrozumienia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz