Filon, Plotyn i Demokryt z Abdery - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1645
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Filon, Plotyn i Demokryt z Abdery - omówienie  - strona 1 Filon, Plotyn i Demokryt z Abdery - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:


FILON CEL FILOZOFII: poznanie boga.
DUALIZM: bog vs swiat, zlo vs dobro, duch vs materia. Ale celem jest monizm: odnalezienie jednosci tych przeciwienstw poprzez ustalenie porzadku, gradacji.
SCHEMAT METAFIZYKI: Bog (gr. absolut + zyd. jedyny bog-osoba) jako pkt wyjscia - poza swiatem i poznaniem Logos: ogniwo posrednie, idee w bogu, mysli i sily boze, ktore sa wcielane w zycie, logos jest tez osoba, aniolem, posrednikiem Materia: znikoma, zla ale odwieczna
DUSZA: tez zlozona z trzech ogniw (jw) ETYKA: czlowiek jest najnizszym bytem, a etyka ma mu umozliwic powrot do doskonalosci i zjednoczenie z bogiem. Tylko dzieki duszy (kontemplacja i ekstaza) PLOTYN SYSTEM EMANACYJNY: Istota bytu jest stawanie sie a nie trwanie, z bytu naturalnie wylaniaja sie nowe postaci, byt trwa produkujac (emanujac) nowe byty, Emanacja odbywa sie w porzadku zmniejszajacej sie doskonalosci.
ABSOLUT: byt najdoskonalszy, z ktorego inne emanuja (czysta jednia). Jest niepoznawalny, poza bytem i poza rozumem.
HIPSTAZY: kolejne emanacje absolutu: swiat ducha (idealny), psychiczny (dusza swiata), materialny. Idee odbijaja sie w materii jak w lustrze i powoduja odbicie, ktore nazywamy swiatem realnym.
DUSZA: nizsza (czynniki zwierzece i roslinne, niedoskonlosci i grzechy) + wyzsza. Sa dwie drogi dla duszy: naturalna (emanacja, czyli w dol) i w gore (do boga)
TEORIA POZNANIA: intuicja, jak u Filona: ekstaza, zachwycenie sie absolutem. Wymaga cwiczenia ducha i oczyszczenia.
SZTUKA: urzeczywistnienie idei, akt nieomal mistyczny ETYKA: cnoty obywatelskie -- cnoty oczyszczajace -- cnoty upodabniajace do boga Demokryt z Abdery - materializm atomiczny, atomiści Wraz z   Leucypem   jest założycielem starożytnego   atomizmu . Według Demokryta prawdziwe poznanie wychodzi od zmysłów, ale da się osiągnąć tylko umysłem, który odróżnia złudne własności zmysłowe, od właściwej poza nimi leżącej istoty. Ten byt sam w sobie nie jest jednością w spoczynku, jak u   Parmenidesa , ale ilością cząsteczek, pozostającą w ciągłym ruchu. Jest to wielość drobnych niepodzielnych cząsteczek zwanych atomami . Mają one różny kształt i wirują w pustej przestrzeni . Z ich połączeń i różnych kombinacji powstają poszczególne ciała i światy, których istnieje nieskończenie wiele. Najważniejszym dobrem jest tzw.   eudajmonia , czyli stan szczęśliwości polegający na wewnętrznym spokoju i pogodzie ducha . DEMOKRYT ATOMISTYCZNA MATERIA: przyroda sklada sie z niepodzielnych atomow, atomy maja wlasnosci tylko ilosciowe (+ksztalt, polozenie, porzadek), te wlasnosci tlumacza wlasnosci cial zlozonych (my te wlasciwosci postrzegamy subiektywnie -- relatywizm), atomy sie ruszaja, atomy sa w prozni -- materia jest nieciagla
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz