Hipoteza „wrodzonego altruizmu“ - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 798
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Hipoteza „wrodzonego altruizmu“ - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Hipoteza „wrodzonego altruizmu“. Rola emocjonalnej empatii.
zachowania prospołeczne u zwierząt.
Szczury - oznaczanie kałem/moczem trującego jedzenia; ale ostrzeganie ma tu charakter odruchowy, choć z pozoru jest nastawione na interes cudzy; pisk schwytanego królike - pozorny altruizm - obiektywnie prospołeczne, ale wyłącznie odruchowe reakcje.
Ale są też prospołeczne nieodruchowe. Co wyzwala reakcje udzielania pomocy?
wrażliwość na sygnały specyficzne dźwiękowe, barwne, ruchowe np na żebrzące“, albo właściwe młodym osobnikom.
Sygnały cierpienia i podniecenia jako bodźce awersyjne np szczur uczy się naciskania dźwigni, jeżeli w wyniku tego pomaga innemu szczurowi. Wokalne i ruchowe reakcje osobników własnego gatunku, które znalazły się w opresji, można rozpatrywać jako silne bodźce emocjonalne o znaku ujemnym. Dziecięcy wygląd, znajomość, przynależność do własnego stada; „wybiórcze blokowanie agresji” - tylko na niektóre sygnały; Ekspresja cierpienia nie hamuje reakcji agresywności u zwierząt.
właściwości gatunkowe i właściwości indywidualne - reakcje pomocne uruchamiane przez określone sygnały tj przez „bodźce kluczowe“, w odpowiedzi na które pojawiają się wrodzone reakcje „występowania w obronie“. Na wyższych szczeblach drabiny filogenetycznej zachowania pomocne są mniej regularne. U szympansów zindywidualizowana forma zachowania pomocnego wobec znajomych osobników. Im wyższy rozwój, tym większy wpływ dostosowania do sytuacji czy indywidualnych relacji, bo pojawia się zdolność tworzenia reprezentacji przedmiotu jako pewnej szczególnej całości.
U zwierząt reakcje pomocne pojawiają się głównie jako odpowiedź na określone sygnały, zazwyczaj jest to posiadanie specyficznych cech wyglądu, zachowania dziecięcego, ekspresja strachu. Reakcje pomocne mogą się też wykształcić pod wpływem doświadczenia
Punktem wyjścia określonych reakcji był bodziec sensoryczny.
wrażliwość na stan innych ludzi. Jak powstaje emocjonalna empatia?
Wg Galperina dobór naturalny i rozwój społeczeństwa doprowadził do likwidacji instynktownej regulacji u człowieka. Ale może pozostała u nas wrażliwość na sygnały wysyłane przez ludzi?
a) wrażliwość na cudze cierpienie. Zaobserwowano reakcje emocjonalne obserwatorów cierpienia innych ludzi. Na wielkość reakcji ma wpływ siła bodźca i stopień „widoczności” reakcji ofiary. Wrażliwość wrodzona czy nabyta?
człowiek dziedziczy po przodkach wrażliwość na cudze emocje (Mc Dougall - dzięki wrodzonym mechanizmom emocjami można się zarazić - „sympatyzująca indukcja”). Małe dzieci reagują na sygnały emocji
b) znaczenie terminu empatia
proces polegający na wstawieniu się w cudze położenie, a w związku z tym trafne rozumienie cudzych uczuć, myśli, pragnień i trafne przewidywanie cudzych reakcji: „empatia poznawcza”, tendencje do tego by „utożsamić się” z drugą osobą nie tracąc swojej odrębności.

(…)

… temperamentalnych; m.in. reaktywności psychologicznej (wrażliwość na działanie bodźców i wydolność <maks siłę bodźca na którego zmiany jednostka jest jeszcze wrażliwa; słabnie pod wpływem silnych stymulacji (np. urbanizacji), zmienia się pod wpływem aktualnych doświadczeń np. efekt habituacji (przyzwyczajenia)) i sytuacyjnych.
Wpływ empatii na zachowanie:
- zahamowanie czynności własnych mogących wzbudzić…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz