Hierarchia społeczna i krążenie elit

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1071
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Hierarchia społeczna i krążenie elit - strona 1 Hierarchia społeczna i krążenie elit - strona 2 Hierarchia społeczna i krążenie elit - strona 3

Fragment notatki:


V. PARETO (1848 - 1922) Rozdział: hierarchia społeczna i krążenie elit Wg. Pareto bogactwo w naszych społeczeństwach zmienia się w kolejnych epokach bardzo nieznacznie. Piramida społeczna jest w rzeczywistości w kształcie bączka (tzn prościej rzecz ujmując jest to klasyczna piramida - Pareto wynalazł nazwę „bączek” więc niech tak będzie....mówmy więc bączek)
Bogaci zajmują szczyt , biedni podstawę. Kształt nie jest dziełem przypadku gdyż zależy on od rozkładu cech fizjologicznych i psychologicznych ludzi.
Pareto zakłada ze ten kształt (bączka...czyli piramidy...) jest zewnętrznym kształtem organizmu społecznego i się NIE ZMIENIA ! Ale molekuły agregatu społecznego nie pozostają w spoczynku - jednostki przecież się bogacą lub ubożeją. Wewnątrz organizmu społecznego jest ruch CIĄGŁY, INTENSYWNY co upodabnia go do organizmu żywego. Mówiąc krótko: to tak jakbyśmy wzięli dorosłego zwierzaka: jego kształt zewnętrzny jest non stop taki sam ale krążenie krwi i innych płynów jest bardzo intensywne - tak jak w naszej piramidzie społecznej.
Pareto zakłada ze jeśli tworzymy warstwy społeczne według innych cech charakteru na przykład inteligencji, talentów itp. To otrzymamy krzywą o kształcie mniej więcej podobnym do tego który obrazuje rozkład bogactwa. Uwaga! Absurdalne jest stwierdzenie ze jednostka umiejscowiona np. na szczycie piramidy gdy rozpatrujemy jej geniusz muzyczny jest ta samą jednostka która jest na szczycie gdy bierzemy pod uwagę rozkład bogactwa. Owa różnica jak mówi Pareto wywołała liczne komentarze (ale nie mówi gdzie i u kogo......)
Jeśli dzielimy ludzi wedle stopnia ich wpływów, władzy politycznej i społecznej to możemy oczekiwać ze jednostki zajmą to samo miejsce w figurze która obrazuje rozkład bogactwa. Klasy zwane wyższymi są na ogół bogatsze. Klasy te reprezentują ELITE - ARYSTOKRACJE (= najlepszy) Pareto piszę iż ograniczenie trwania arystokracji jest faktem nadzwyczajnej wagi. sądzi on że wszystkie arystokracje są skazane na upadek („ale nie będziemy zgłębiali przyczyn tego faktu” Pareto)
Wojna jest potężną przyczyną utraty elit bojowych ale nie jedyną - bo przecie elity które nie doświadczyły wojny też z hukiem upadały. Podobny proces możemy zaobserwować u zwierząt: eliminują one jednostki i zastępują innymi - jak u elit. Gdy mamy opóźniony proces eliminacji jednostek z elity następuje wzrost liczby zdegenerowanych składników i równowaga społeczna ulega zachwianiu. Dzisiaj nowe elementy niezbędne do trwania elity pochodzą głównie z klas wiejskich - są one korzeniami rośliny a kwiatem jest elita; kwiat więdnie i przemija lecz szybko będzie nowy jeśli korzenie są zdrowe.
Selekcja która zachodzi w warstwach niższych ma ogroooomne znaczenie: w rodzinach zamożnych dzieciaki nie są dość silne aby przeżyć bez wparcia rodziny natomiast w rodzinach biednych do dojrzałości dochodzą tylko jednostki najsilniejsze.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz