Heurystyki formułowania sądów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 931
Wyświetleń: 3052
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Heurystyki formułowania sądów - strona 1 Heurystyki formułowania sądów - strona 2 Heurystyki formułowania sądów - strona 3

Fragment notatki:

HEURYSTYKI FORMUŁOWANIA SĄDÓW Heurystyka -uproszczone reguły myślenia pozwalające na formułowanie sądów bez analizy większości informacji, na których sąd powinien się opierać.
Heurystyki są nieświadomie stosowanymi „drogami na skróty" w przetwarzaniu informacji.
Algorytm a heurystyka: algorytm - niezawodna, choć często złożona metoda rozwiązywania problemu heurystyka - metoda prosta, zawodna, choć zwykle skuteczna.
Heurystyka dostępności to ocena częstości lub prawdopodobieństwa zdarzeń w oparciu o łatwość, z jaką przychodzą nam myśli ich przykłady czyli egzemplarze.
Zwykle heurystyką ta prowadzi do formułowania trafnych ocen, ponieważ zdarzenia częste są łatwo dostępne pamięciowo.
Heurystyką dostępności prowadzi do wzrostu wpływu wywieranego na nasze sądy przez zdarzenia łatwo przypominane (choć niekoniecznie częste), a więc: dramatyczne, konkretne i wyraziste, niedawne, wielokrotnie omawiane w mass mediach i lokalnie dominujące (często pojawiające się w naszym
bezpośrednim otoczeniu).
Heurystyka zakotwiczenia/ dostosowania polega na tym, że oceniając jakąś wartość liczbową (liczbę przypadków, częstość, prawdopodobieństwo) bierzemy za punkt wyjścia jakąś łatwo dostępną (np. podawaną przez innych liczbę) a następnie modyfikujemy ją stosownie do kontekstu swej wiedzy.
Heurystyka zakotwiczenia/dostosowania jest więc przejawem tej samej ogólnej prawidłowości co heurystyka dostępności - prawidłowości, że przetwarzanie informacji i zachowanie są zdominowane przez wiedzę zaktywizowaną.
Heurystyka symulacji to wydawanie sądu w oparciu o umysłową symulację (wyobrażenie) przebieg zdarzeń. Łatwość symulacji wpływa na treść sądu - zdarzenia, które łatwo sobie wyobrazić wydają się bardziej prawdopodobne.
Posługiwanie się heurystyka dostępności prowadzi więc często do myślenia kontrfaktycznego myślenia o tym, co mogłoby się zdarzyć, choć się nie zdarzyło, to zaś wpływa na nasze oceny i emocje.
Efekt wyjaśniania - ludzie oceniają jakieś zdarzenie jako bardziej prawdopodobne, jeżeli zaangażowali się w dogłębne przemyślenie jego przyczyn
Złudzenia mądrości po fakcie, czyli poczucia „z góry to wiedziałem" - pojawiającego się po jakimś zdarzeniu przekonania, że jeszcze przed zdarzeniem wiedziało się o jego nieuchronności.
Heurystyka reprezentatywności to ocena przynależności obiektu do kategorii (klasy, rodzaju) na podstawie jego podobieństwa do typowych egzemplarzy tej kategorii.
Heurystyka reprezentatywności jest sensownym sposobem szybkiego odpowiadania na ważne pytanie - kto jest kim, czyli kto do jakiej grupy czy typu ludzi należy.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz