Henryk Sienkiewicz - życiorys

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 2338
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Henryk Sienkiewicz - życiorys - strona 1

Fragment notatki:

Henryk Sienkiewicz (1846-1916)
Życie -Pseud. Litwos. - Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej, więc z powodu złej sytuacji materialnej rodziny już jako 10-letni chłopiec podjął się pracy guwernera. - Jako gimnazjalista napisał prawdopodobnie swoją pierwszą powieść pt. „Ofiara ”. - Rozpoczął studia w Szkole Głównej Warszawskiej. Ze szkoły zrezygnował, nie zdawszy końcowych egzaminów. - Zaczyna pracę jako dziennikarz w prasie warszawskiej, pisuje do „Niwy”, „Tygodnika Ilustrowanego”. - Sienkiewicz wyjeżdża wraz ze swoją przyjaciółką Heleną Modrzejewską (znaną aktorką) do Stanów Zjednoczonych jako korespondent „Gazety Polskiej” . Przebywa głównie w Kalifornii. Z tego okresu pochodzą jego utwory związane z tą właśnie tematyka ( „Latarnik”, „Sachem” Szkice węglem” ).
- Wraca do Europy, najpierw do Londynu, później do Paryża. - Następnie wraca do Polski, gdzie żeni się ze swoją wielką miłością, Marią z Szotkiewiczów. Potem co roku bywał za granicą. Pielęgnował chorą na gruźlicę żonę, która zmarła w 1885 r. Później leczył się w uzdrowiskach europejskich.
- W następnych latach często podróżował - był w Konstantynopolu, Atenach, Neapolu , Rzymie, w Hiszpanii, Afryka.
- W Polsce często odwiedzał Zakopane. - Sienkiewicz ożenił się z Marią Romanowską, która wkrótce go opuściła. Papież unieważnił ich sakrament małżeństwa. -W 1905 r. otrzymuje literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz