Grupy nieformalne generujące potencjał intelektualny-opracowanie

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 588
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Grupy nieformalne generujące potencjał intelektualny-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Czym charakteryzują się grupy nieformalne i dlaczego generują potencjał intelektualny? Grupy nieformalne powstają w sposób oddolny, tzn. z inicjatywy ludzi, których łączą wspólne cele, zainteresowania, idee, problemy.
Te wspólne cechy stają się źródłem szukania nowych rozwiązań w tych grupach nieformalnych, które są źródłem nowej wiedzy i nowatorskich rozwiązań.
Zadaniem menedżera do spraw potencjału intelektualnego powinna być umiejętność dostrzeżenia takich grup nieformalnych. Powinien on tworzyć korzystny klimat wokół tych grup, wspierać je w różny sposób (szkolenia, kursy doskonalące). Generalnie powinien on wspierać grupy nieformalne jak i formalne, gdyż przyjmuje się tezę, że w pracy zespołowej (sformalizowanej czy niesformalizowanej), dzięki dzieleniu się wiedzą członków zespołu można w krótkim okresie czasu osiągnąć więcej niż wynosi suma pojedynczych członków zespołu.
To zjawisko, które charakteryzuje się tym, że efekt zespołu jest większy od efektów poszczególnych członków zespołu to synergii . Zjawisko to charakteryzuje się tym, że efekty zespołu są wyższe niż suma efektów indywidualnych prac
Menadżer do spraw potencjału intelektualnego powinien kreować politykę licencyjną, patentową, i wspierać wszelkimi środkami działalność racjonalizatorską i wynalazczą.
Problem wyceny kapitału intelektualnego Kapitał intelektualny posiada swoją specyfikę w stosunku do rzeczowego.
Kapitał rzeczowy charakteryzuje się wyraźną postaciowością, posiada wartość (która może być wyceniana przy pomocy czynników obiektywnych lub subiektywnych, tj. użyteczności).
Kapitał intelektualny charakteryzuje się bezpostaciowością, nie ma postaci. Dlatego trudno określić jego wartość. Trudno określić ile jest wart wynalazek, usprawnienie obiegu informacji, logo firmy czy znak towarowy, w jakich jednostkach należy ująć te efekty, te wartości, jak można je porównywać, wyceniać.
Jedynie własności intelektualne wprowadzone do obrotu można wyrazić w kwotach, które zostały za nie zapłacone. Własnego kapitału nie można w ten sposób wycenić, stąd w praktyce szacuje się jego wartość i przedstawia się go w sposób opisowy.
Jest tu pewien wyjątek - chodzi o kapitał intelektualny, który tworzy renomę przedsiębiorstwa. Wartość takiego kapitału jest różnicą między wartością księgową a wartością rynkową przedsiębiorstwa.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz