To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Grupowania wg cechy mierzalnej (jednej) dokonać możemy wykorzystując: 1) Metodę grupowania wariancyjnego .
Polega ona na podziale jednostek danej zbiorowości wg natężenia badanej cechy. Otrzymujemy wtedy rozkład danej zmiennej, który umożliwia nam poznanie, w jakim stopniu badana zbiorowość jest jednorodna.
Rezultatem grupowania wariancyjnego jest szereg strukturalno-rozdzielczy, który spełnia następujące warunki:
a) jest jednomodalny i nieskrajnie asymetryczny,
b) ma przedziały klasowe o tej samej rozpiętości,
c) jest zamknięty dołem i górą.
Szereg strukturalno-rozdzielczy otrzymany w wyniku zastosowania tej metody grupowania nazywa się często szeregiem wariancyjnym.
Może on być opisywany przy zastosowaniu parametrów klasycznych. 2) Metodę grupowania typologicznego .
Jest ona stosowana w przypadku, gdy zbiorowość jest niejednorodna. Istota tego grupowania polega na tym, że spośród jednostek badanej zbiorowości wyodrębniamy określone typy jednostek ze względu na interesującą nas cechę. W ten sposób tworzymy podzbiory, które skupiają jednostki należące do danego typu. Jest to grupowanie wg cechy mierzalnej, które bierze jednakże za podstawę wyodrębniania typów, przesłanki pozastatystyczne, czyli jakościowe. Grupowanie to wymaga, by nastąpiła integracja statystyki i tej dyscypliny wiedzy, z zakresu której grupowanie (badanie) jest prowadzone. Wynika to z faktu, iż określenie typów ma charakter merytoryczny, dzięki czemu można utworzyć jednorodne podzbiorowości ze względu na badaną cechę.
Szereg strukturalno-rozdzielczy otrzymany w rezultacie tego grupowania określa się czasami mianem szeregu typologicznego . Ma on najczęściej przedziały o różnej rozpiętości oraz może być otwarty dołem i górą (tzn. nie posiadać pierwszej granicy dolnej i ostatniej górnej). Do jego opisu należy stosować parametry pozycyjne.
Można też przeprowadzić grupowanie według dwóch lub większej liczby cech równocześnie. Mamy wówczas do czynienia z grupowaniem analitycznym . Grupowanie to można stosować dla zbiorowości jednorodnych i jego celem może być badanie współzależności między cechami. Rezultatem takiego grupowania dla dwóch cech jest tzw. tablica korelacyjna. Brane pod uwagę cechy mogą być przy tym zarówno cechami mierzalnymi i niemierzalnymi, bądź też jedna może być mierzalna a druga niemierzalna.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)