Granice konsytencji-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 798
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Granice konsytencji-opracowanie - strona 1 Granice konsytencji-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

GRANICA PŁYNNOŚCI (WL) - wyznacza się umownie; na granicy konsyst. płynnej i plast.; to wilgotność w %, jaką ma pasta gruntowa, umieszczona w miseczce aparatu Casagrande gdy wykonana w niej bruzda zlewa się przy 20stym uderzeniu miseczki o podstawę aparatu.
GRANICA PLASTYCZNOŚCI (Wp) - na granicy kons. plast. i zwartej; wilgotność w %, jaką ma grunt, gdy przy kolejnym wałeczkowaniu wałeczek pęka po osiągnięciu średnicy 3mm.
/obie granice okresla sie na próbkach gruntu o wilgotności naturalnej; na wartość granic kons. wpływa skład mineralny, uziarnienie gruntu, zaw. frakcji iłowej.
GRANICA SKURCZALNOŚCI(Ws) - wyznacza się umownie; to wilgotność w %, jaką ma grunt, gdy podczas suszenia bryłka gruntu przestaje zmniejszać swoją odj.
GRANICE KONSYSTENCJI GRUNTÓW SPOISTYCH:
-są 3: płynna, plastyczna, zwarta;
CECHY GRUNTÓW:
- o konsystencji plastycznej: odkształca się przy pewnym nacisku, nie ulega przy tym spekaniu, zachowuje nadany mu kształt;
- o kons.płynnej: zachowuje się jak ciecz, nie ma prawie żadnej wytrz. na ściskanie;
- o kons.zwartej: odkształca sie dopiero po dużych naciskach, odkształceniom towarzyszą spękania powierzchni; OZNACZANIE GRANIC KONSYSTENCJI:
- gran.płynn.(WL):
oznaczać w aparacie Casagrande'a, przygotowaćpastę gruntową i warstwami nakładać na miseczkę aparatu; rylcem wykonać bruzdę w paście; obracać korbką aparatu powodując uderzanie miseczki o gumową podkładkę; liczyć uderzenia do momentu gdy bruzda złączy się na dł. 1cm i wys. 1mm; z bruzdy pobrać próbkę do badań wilgotności(W); wykonac min.5 oznaczeń, w granicach 10-40 uderzeń; z wykresu W=f(N) [N-liczba uderzeń] odczytać wilgotność, która odpowiada 25uderzeniom-jest równa co do wartości gr.płynn.(WL)
- gran.plastyczn.(Wp):
określa się metodą wałeczkowania; z badanej próbki gruntu uformować kulki o śr.7-8mm, rozwałkowywać na dłoni w wałeczek o śr.3mm, z wałeczka ponownie uformować kulkę, formowanie kulki i wałeczka powtarzać aż przy kolejnym wałeczkowaniu kolka pęknie; następnie wszystkie kawałeczki wałeczków umieścić w naczyniu wagowym i przykryć wieczkiem, wałeczkować grunt tyle razy aby w 2 naczynkach wagowych zabrać po ok.5-7g gruntu; następnie określić wilgotność wałeczków równą granicy plastyczności(Wp)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz