Grafika inżynierska - ćwiczenia ( QCad)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 2688
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Grafika inżynierska - ćwiczenia ( QCad) - strona 1 Grafika inżynierska - ćwiczenia ( QCad) - strona 2 Grafika inżynierska - ćwiczenia ( QCad) - strona 3

Fragment notatki:

notatka zawiera materiały z przedmiotu: Grafika inżynierska. Zajęcia odbywają się na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Notatka składa się z 13 stron.

QCad – program do komputerowego wspomagania projektowania w dwóch wymiarach (2D) firmy Ribbonsoft. Istnieją dwie dystrybucje programu. Komercyjna, udostępniania w postaci skompilowanej przez firmę Ribbonsoft, oraz tzw. "community", w postaci kodu źródłowego, dostępna na licencji GNU GPL. Wersja komercyjna udostępnia pliki instalacyjne dla systemów Linux, Windows, FreeBSD 7.0, Solaris 10 i Mac OS X. Wersja "community" dostępna jest w większości dystrybucji Linuxa jako pakiet, dla systemu Windows istnieje projekt na SourceForge.
QCad pracuje pod Linuksem, różnymi uniksami (np. Solaris), Mac OS X i Microsoft Windows, a jego interfejs jest przetłumaczony na ponad 20 języków, między innymi na polski. Do działania wymaga biblioteki Qt.

Rysuję prostokąt, a następnie środki jego równoległych krawędzi łączę odcinkami. Od punktu środkowego krawędzi bocznej, odkładam na krawędzi górnej przyległej 6 odcinków o równej długości; potem dzielę prostą łączącą środki poziomych krawędzi prostokąta na 12 równych części i ich końce łączę z punktem przecięcia krawędzi bocznej i odcinka poziomego łączącego środki krawędzi bocznych. Następnie wydłużam te odcinki do odpowiednich odcinków wcześniej narysowanych. Punkty przecięcia tych odcinków łączę łukami, a następnie odbijam symetrycznie względem odcinków łączących środki krawędzi.

WZ II rok
2009/10
semestr letni
GRAFIKA INŻYNIERSKA
Data wykonania Ćwiczenia
17.03.2010r
Grupa laboratoryjna:
Nr 5
Ćwiczenie 1 (QCad)Linie, Łuki , Elipsa, Parabola, Hiperbola
Ocena:
..................
Wstęp teoretyczny.
QCad - program do komputerowego wspomagania projektowania w dwóch wymiarach (2D) firmy Ribbonsoft. Istnieją dwie dystrybucje programu. Komercyjna, udostępniania w postaci skompilowanej przez firmę Ribbonsoft, oraz tzw. "community", w postaci kodu źródłowego, dostępna na licencji GNU GPL. Wersja komercyjna udostępnia pliki instalacyjne dla systemów Linux, Windows, FreeBSD 7.0, Solaris 10 i Mac OS X. Wersja "community" dostępna jest w większości dystrybucji Linuxa jako pakiet, dla systemu Windows istnieje projekt na SourceForge.
QCad pracuje pod Linuksem, różnymi uniksami (np. Solaris), Mac OS X i Microsoft Windows, a jego interfejs jest przetłumaczony na ponad 20 języków, między innymi na polski. Do działania wymaga biblioteki Qt.
QCad powstał w październiku 1999 jako wydzielona część programu CAM Expert. W związku z sukcesem pierwszej wersji w maju 2002 zaczęła się rozwijać seria 2.x, której głównym założeniem była modularność. Przy okazji powstały dxflib, vec2web i ManStyle 3.
Cel i zakres ćwiczenia.
Zapoznanie się z programem graficznym QCAD, z narzędziami, funkcjami oraz zastosowaniem.
Przyrządy.
QCAD 1-5-1
Zadania i ich wykonanie.
Zadanie 1.
Narysować linię o początku w punkcie A(10,10) i końcu w punkcie B(100,30). Wykorzystać polecenia: linie à utwórz linię à wprowadź współrzędne (X/Y)
Wybieram z narzędzi polecenie `Linie', wpisuję dane współrzędne początkowe i końcowe.
Zadanie 2.
Narysować linię o początku w punkcie (0,0), długości 15,3 cm, nachyloną do osi X pod kątem 33 st. Wykorzystać polecenia: linie à utwórz linię à wprowadź współrzędną (Kąt/Promień) .
Obieram punkt wskazany w zadaniu, następnie wpisuję określone wartości promienia i kąta i zatwierdzam, przez co otrzymuję określony odcinek.
Zadanie 3.
Narysować łuk o pr

(…)

…. Wybieram polecenie `Linie', w miejscu `Promień' wpisuję odpowiednią długość, rysuję odcinek, a następnie w miejscu `Kąt' piszę wartość 72° i jej wielokrotność.
Zadanie 6.
Narysować gwiazdę sześcioramienną. Wykorzystać trójkąt równoboczny oraz polecenia: edycja à obróć obiekty, edycja à rozdziel, edycja à usuń obiekty Rysuję trójkąt rownoboczny za pomocą odcinków, które obracam o 120° i 240 ° na końcach…
… bocznych. Następnie wydłużam te odcinki do odpowiednich odcinków wcześniej narysowanych. Punkty przecięcia tych odcinków łączę łukami, a następnie odbijam symetrycznie względem odcinków łączących środki krawędzi.
Zadanie 8.
Narysować elipsę wpisaną w równoległobok o bokach 18 i 12 cm oraz kącie rozwartym 135°.
Rysuję równoległobok o zadanym kącie i bokach. Od punktu środkowego krawędzi bocznej, odkładam…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz