QCad – program do komputerowego wspomagania projektowania w dwóch wymiarach (2D) firmy Ribbonsoft. Istnieją dwie dystrybucje programu. Komercyjna, udostępniania w postaci skompilowanej przez firmę Ribbonsoft, oraz tzw. "community", w postaci kodu źródłowego, dostępna na licencji GNU GPL. Wersja komercyjna udostępnia pliki instalacyjne dla systemów Linux, Windows, FreeBSD 7.0, Solaris 10 i Mac OS X. Wersja "community" dostępna jest w większości dystrybucji Linuxa jako pakiet, dla systemu Windows istnieje projekt na SourceForge.
QCad pracuje pod Linuksem, różnymi uniksami (np. Solaris), Mac OS X i Microsoft Windows, a jego interfejs jest przetłumaczony na ponad 20 języków, między innymi na polski. Do działania wymaga biblioteki Qt.
Rysuję 2 proste: pierwszą pod kątem 30°, a drugą pod kątem 150°; następnie z punktu przecięcia tych prostych prowadzę poziomy odcinek o długości 200 i na tym odcinku od punktu przecięcia tych 2 prostych odcinek o długości 40 i z jego końca rysuję rysuję 4 proste zaczynając od 45° i zwiększając go o 5°. Następnie w miejscu przecię tych prostych z prostą pod kątem 30° rysuję okręgi o promieniu 25. Punkty przecięcia tych okręgów z 4 prostymi posłużą do narysowania do narysowania łuków. Potem odbijam narysowane łuki wg prostej poziomej, a nastepnie wszystko wg punktu przecięcia dwóch prostych.
WZ II rok
2009/10
semestr letni
GRAFIKA INŻYNIERSKA
Data wykonania Ćwiczenia
17.03.2010r
Grupa laboratoryjna:
Nr 5
Zespół nr 1
Ćwiczenie 1 (QCad)Linie, Łuki , Elipsa, Parabola, Hiperbola
Ocena:
..................
Wstęp teoretyczny.
QCad - program do komputerowego wspomagania projektowania w dwóch wymiarach (2D) firmy Ribbonsoft. Istnieją dwie dystrybucje programu. Komercyjna, udostępniania w postaci skompilowanej przez firmę Ribbonsoft, oraz tzw. "community", w postaci kodu źródłowego, dostępna na licencji GNU GPL. Wersja komercyjna udostępnia pliki instalacyjne dla systemów Linux, Windows, FreeBSD 7.0, Solaris 10 i Mac OS X. Wersja "community" dostępna jest w większości dystrybucji Linuxa jako pakiet, dla systemu Windows istnieje projekt na SourceForge.
QCad pracuje pod Linuksem, różnymi uniksami (np. Solaris), Mac OS X i Microsoft Windows, a jego interfejs jest przetłumaczony na ponad 20 języków, między innymi na polski. Do działania wymaga biblioteki Qt.
QCad powstał w październiku 1999 jako wydzielona część programu CAM Expert. W związku z sukcesem pierwszej wersji w maju 2002 zaczęła się rozwijać seria 2.x, której głównym założeniem była modularność. Przy okazji powstały dxflib, vec2web i ManStyle 3.
Cel i zakres ćwiczenia.
Zapoznanie się z programem graficznym QCAD, z narzędziami, funkcjami oraz zastosowaniem.
Przyrządy.
QCAD 1-5-1
Zadania i ich wykonanie.
Zadanie 1.
Narysować linię o początku w punkcie A(10,10) i końcu w punkcie B(100,30). Wykorzystać polecenia: linie utwórz linię wprowadź współrzędne (X/Y) Zadanie 2.
Narysować linię o początku w punkcie (0,0), długości 15,3 cm, nachyloną do osi X pod kątem 33 st. Wykorzystać polecenia: linie utwórz linię wprowadź współrzędną (Kąt/Promień) .Wykorzystać polecenia: linie utwórz linię wprowadź współrzędną (Kąt/Promień) Zadanie 3.
Narysować łuk o promieniu 7 cm i kącie 33°. Wykorzystać polecenia: łuki utwórz łuki wyznaczone środkiem, promieniem i kątami
Wykorzystać polecenia: łuki utwórz łuki wyznaczone środkiem, promieniem i kątami
Zadanie 4.
Narysować teczkę.
Zadanie 5.
Narysować pięciokąt foremny. Zadanie 6.
(…)
… i kątami
Zadanie 4.
Narysować teczkę.
Zadanie 5.
Narysować pięciokąt foremny. Zadanie 6.
Narysować gwiazdę sześcioramienną. Wykorzystać trójkąt równoboczny oraz polecenia: edycja obróć obiekty, edycja rozdziel, edycja usuń obiekty Zadanie 7.
Narysować elipsę wpisaną w prostokąt o długości boków 24 i 12 cm (I metoda). Wykorzystać polecenia: łuki utwórz łuki wyznaczone trzema punktami, edycja odbij obiekty, edycja wyrównaj obiekty
Zadanie 8.
Narysować elipsę wpisaną w równoległobok o bokach 18 i 12 cm oraz kącie rozwartym 135°.
Zadanie 9.
Narysować parabolę o wierzchołku w punkcie W(105, 10) i przechodzącą przez punkt P(25, 195)
Rysuję prostokąt za pomocą takiejże funkcji, określając współrzędne pierwszego i drugiego wierzchołka. Następnie dzielę go pionowymi kreskami na 6 równych części; potem lewą…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)