Gospodarstwo rolnicze i jego struktura

Nasza ocena:

3
Pobrań: 308
Wyświetleń: 1281
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Gospodarstwo rolnicze i jego struktura - strona 1 Gospodarstwo rolnicze i jego struktura - strona 2 Gospodarstwo rolnicze i jego struktura - strona 3

Fragment notatki:

WYKŁAD IX -Gospodarstwo rolnicze i jego struktura. Części składowe gospodarstwa rolniczego Gospodarstwo rolne wg. GUS . Za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą oraz prawami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, w tym indywidualne gospodarstwa rolne i działki rolne. Za indywidualne gospodarstwo rolne uważa się gospodarstwo o powierzchni użytków rolnych przekraczających 1 ha. W przedsiębiorstwie wyróżnia się działy, gałęzie i działalności produkcyjne, które stanowią elementy jego organizacji. Definicja gospodarstwa i przedsiębiorstwa wg. autora. Gospodarstwo rolnicze jest to jednostka wyodrębniona pod względem organizacyjnym, stanowiąca zespół czynników produkcji: ziemi, pracy i kapitału. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że gospodarstwo posiada wyodrębnioną ziemię, środki produkcji i pracę. Stanowi, więc jednostkę techniczno-organizacyjną ukierunkowaną na wytwarzanie produktów rolniczych. Przedsiębiorstwo rolnicze stanowi jednostkę gospodarczą, wyodrębnioną nie tylko pod względem organizacyjnym ale też ekonomicznym i prawnym, nastawionym na wytwarzanie produktów, usług rolniczych w celu ich sprzedaży. Działy Gałęzie Warszta towe Działalności Rys. Organizacja przedsiębiorstwa rolniczego. W gospodarstwie wyróżnia się działy, gałęzie i działalności produkcyjne, które stanowią elementy jego organizacji. Przez dział produkcyjny rozumie się grupę gałęzi produkcji rolniczej o podobnych podstawach przyrodniczo-technicznych. W gospodarstwie wyróżnia się następujące działy: produkcyjne, przetwórcze i usługowe. Wg. skali dwustopniowej wyróżnia się działy główne i uboczne. Działy produkcyjne w przedsiębiorstwie rolniczym i związki między nimi. Dział produkcyjny - grupa gałęzi produkcji rolniczej o podobnych podstawach przyrodniczo technicznych. Podstawowe działy: Dział produkcji roślinnej, wytwórczy, produkcję otrzymuje się przez uprawę ziemi. Praca i kapitał są ważne. Produkcja rolnicza zależy od warunków przyrodniczo-klimatycznych(budowa deszczowni itp.). Plony roślin zależą od intensywności nawożenia, jakości gleb, warunków klimatycznych, cech genetycznych roślin, pielęgnacji.

(…)

… zachodzą związki funkcyjne. Jeden produkt pociąga za sobą pozostałe, np. ziarno-słoma- plewy- resztki pożniwne.
korzenie- liście buraka cukrowego.
mleko-mięso- obornik.
wełna-mięso- obornik.
2. produkty komplementarne - wspomagają się. Wzrost jednego prowadzi do wzrostu drugiego,
np. wzrost produkcji buraka cukrowego prowadzi do wzrostu produkcji pasz (liście i wysłodki) dzięki wprowadzeniu do uprawy…
… od wydajności jednostki zw., pielęgnacji, żywienia, cech genetycznych zwierząt. W mniejszym stopniu zależy od warunków przyrodniczych. Produkcja zwierzęca może być oparta na paszach własnych, wówczas zaliczana jest do produkcji rolniczej. Gdy opiera się na paszach kupnych ma charakter przemysłowy.
Dział przetwórstwa rolnego, gorzelnie, piekarnie, masarnie itp. Nie doceniony w pełni przez polską gospodarkę.(tradycje, brak kapitału, wysokie wymagania). Wyraźnie rozwinięty we Francji.
Dział usługowy, warsztaty naprawcze, usługi mechanizacyjne, transport, itp.
Pomiędzy działami występują związki, główni między 1i2.Dział produkcji roślinnej dostarcza pasz dla zwierząt. Dział produkcji zw. Dostarcza nawozów organicznych do produkcji roślinnej. Niektórzy twierdzą, że gosp. rolne to organiczna całość.
Zwierzęta…
… między gałęziami :
Niezależne ( neutralne), rozwój jednej gałęzi nie wpływa na rozwój lub hamowanie innej np. przemysłowy chów drobiu i przemysłowy tucz trzody chlewnej.
Konkurencyjności, wzrost jednej gałęzi powoduje spadek drugiej np. bydło i owce.
Komplementarności, rozwój jednej gałęzi przyczynia się do rozwoju drugiej np. produkcja buraków cukrowych i chów bydła( liście- pasze)
Działalności produkcyjne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz