Fragment notatki:
Ma 15 stron. Podejmuje takie zagadnienia jak: podstawy prawne, kompetencje organów administracji publicznej w zakresie gospodarowania nieruchomościami, cele publiczne, obrót nieruchomościami stanowiącymi własność skarbu państwa, pierwszeństwo nabycia, prawo pierwokupu nieruchomości, wywłaszczenie chłopów, nabywanie nieruchomości i trwały zarząd, użytkowanie wieczyste, opłaty adiacenckie, podział nieruchomości, uwłaszczenie osób prawnych.
GOSPODARKA NIERUCHOMOŚCIAMI
PODSTAWY PRAWNE
Ustawa o gospodarce nieruchomościami określa zasady gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego oraz: - podziału nieruchomości
scalania i podziału nieruchomości
pierwokupu nieruchomości
wywłaszczania nieruchomości i zwrotu wywłaszczonych nieruchomości
udziału w kosztach budowy infrastruktury technicznej
wyceny nieruchomości
działalności zawodowej, której przedmiotem jest gospodarowanie nieruchomościami.
Podstawowa ustawa to ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. „o gospodarce nieruchomościami”- Tekst jednolity Dz. U. z 2004r Nr 261 poz. 2063 (z późniejszymi zmianami).
2. KOMPETENCJE ORGANÓW ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ W ZAKRESIE GOSPODAROWANIA NIERUCHOMOŚCIAMI
W związku z podziałem administracyjnym państwa wyróżniamy nieruchomości Skarbu Państwa, nieruchomości wojewódzkie, powiatowe i gminne. Właściwym organem administracji rządowej w sprawach gospodarki nieruchomościami jest minister właściwy do spraw budownictwa do spraw gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Organem doradczym jest Państwowa Rada Nieruchomości. 2.1. Zasoby nieruchomości
Tworzy się:
Zasób nieruchomości Skarbu Państwa
Gminne zasoby nieruchomości
Powiatowe zasoby nieruchomości
Wojewódzkie zasoby nieruchomości
Do zasobu nieruchomości S. P. należą nieruchomości, które stanowią przedmiot własności S. P. i nie zostały oddane w użytkowanie wieczyste, oraz nieruchomości będące przedmiotem użytkowania wieczystego S. P. Gospodarowanie zasobami (nieruchomościami ) Skarbu Państwa. należy do odpowiednich starostów, wykonujących zadania z zakresu administracji rządowej, na terenie których znajduje się dana nieruchomość, którzy w odniesieniu do tych nieruchomości wykonują następujące czynności: 1.Sporządzają ewidencje i wycenę tych nieruchomości.
2.Sporządzają plany wykorzystania nieruchomości i zabezpieczają przed uszkodzeniem lub zniszczeniem.
3.Naliczają należności i zajmują się windykacją tych należności.
4. Współpracują z innymi organami, które z mocy odrębnych przepisów gospodarują nieruchomościami Skarbu Państwa, a także właściwymi jednostkami samorządu terytorialnego. Wykonywanie w/w czynności może być powierzone zarządcom nieruchomości, rzeczoznawcom majątkowym, pośrednikom w obrocie nieruchomościami lub przedsiębiorcom, którzy zatrudniają te osoby. Wyłonienie podmiotów o których mowa, następuje na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych. (Art. 23, ust.2) 4.Zbywają lub oddają w użytkowanie wieczyste nieruchomości wchodzących w
(…)
…. Opłata adiacencka może być na wniosek właściciela rozłożona na raty roczne płatne przez 10 lat.
11. PODZIAŁ NIERUCHOMOŚCI, SCALENIE I PODZIAŁ NIERUCHOMOŚCI
Podział nieruchomości
Przepisy o podziale stosuje się na obszarach przeznaczonych w MPZP(miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) na cele inne niż rolne czy leśne a w przypadku braku planu do nieruchomości wykorzystanych na cele rolne bądź leśne, chyba że dokonanie podziału spowodowałoby konieczność wydzielenia nowych dróg nie będących drogami dojazdowymi do nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych albo spowodowałoby wydzielenie działek gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3ha. (Art. 92)
Podziału nieruchomości można dokonać jeśli jest on zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W razie braku planu…
… z ustanowieniem odrębnej własności lokali lub domów jednorodzinnych,
jako lokal mieszkalny. Cena lokalu, oznaczonego jako przedmiot odrębnej własności, obejmuje lokal wraz z pomieszczeniami przynależnymi, w rozumieniu ustawy o własności lokali oraz udział w nieruchomości wspólnej (Art. 67 ust 1a).
Właściwy organ żąda (Art. 68) zwrotu bonifikaty po jej waloryzacji, jeżeli nabywca nieruchomości przed upływem 10…
… wieczyste nieruchomości gruntowej wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, oddanie w użytkowanie wieczyste wymaga wpisu do Księgi Wieczystej (Dz. II). Nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu.
Nieruchomość gruntowa stanowiąca własność Skarbu Państwa może być sprzedana użytkownikowi wieczystemu za zgodą wojewody (Art.. 32, ust. 1a…
…. takiej nier.
5. nieruchomości położonej na obszarze portów i przystani morskich (Art. 109)
Przypadki określane w pkt 1 i 2 nie mają zastosowania do nieruchomości, które są przeznaczone w MPZP na cele rolne lub leśne, w przypadku braku planów do nieruchomości wykorzystanych na te cele (Art. 109, ust2) a przypadki określone w punktach 3 i 4 nie mają zastosowania jeżeli nie są ujawnione w księdze…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)