Gospodarowanie jako proces dokonywaniw wyborów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Gospodarowanie jako proces dokonywaniw wyborów - strona 1

Fragment notatki:

Temat 2: Gospodarowanie jako proces dokonywania wyborów.Czynniki produkcji: W ujęciu klasycznym (A. Smith): Ziemia - dobra pierwotne, dobra dostarczane przez naturę (np.: grunty, surowce, wody, lasy) Praca - każdy sposób produktywnego wykorzystania fizycznej lub umysłowej energii człowieka Kapitał - nakład w procesie produkcji ( ekonomiczne dobra produkcyjne , czyli te, które zostały wytworzone przez człowieka i wykorzystane przy produkcji, np. maszyny) Współcześnie dodawane : Technologia - wiedza o tym jak czynniki produkcji mogą być łączone w produktywny sposób. Organizacja - sposób koordynacji ludzkich działań w procesie produkcji (pojęcie to wprowadziła Marshal) Przedsiębiorczość - zespolenie talentu i twórczego działania (wprowadził je Shumpeter) Informacja - dane zaprezentowane w sposób mający znaczenie dla przedsiębiorstwa (decyzji podejmowanej w przedsiębiorstwie, informacja, przetworzone dane, przetworzona wiedza) Żaden z powyższych czynników nie daje dochodu, nie mają takiej rangi jak czynniki Smitha, ale każdy z nich przyczynia się do osiągania zysku .
Czynniki dzielą się na: Osobowe - praca człowieka i przedsiębiorczość Rzeczowe - pozostałe
Model krzywej możliwości produkcji: Granica możliwości produkcyjnych - to model, który pokazuje możliwości wyborów gospodarczych i prawidłowości z nimi związane.
Sposoby dokonywania wyborów gospodarczych: Zwyczaj - polega na tradycyjnym ustalaniu celów, osiągane za pomocą zwyczajowo określonych środków jednak bez ich rozumowej analizy, wpływ mają min:
Obyczaje
Normy
Presja (społeczna, otoczenia)
Religia
Zbiorowe doświadczenie Instynkt - (działalność intuicyjna) to działania gospodarcze wynikające z kodu genetycznego człowieka. Nakaz - oparty jest na podziale społeczeństwa na dwie grupy (podejmującą i wykonującą decyzje) zazwyczaj pod groźbą przemocy (sankcji), decyzje o produkcji i podziale podejmuje władza (może być bliższy totalitaryzmowi, lub demokracji), (np. gospodarki wojenne) Rynek - wybory dokonywane w oparciu o informacje płynące z rynku zakładają określone typy zachowań podmiotów gospodarczych.
Są wolne w sensie ekonomiczny (swoboda decyzji)
Cel - osiąganie indywidualnych korzyści
Ponoszenie odpowiedzialności gospodarczej
Dokonują racjonalnych wyborów
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz