Fragment notatki:
1. Gospodarowanie odpadami po środkach ochrony roślin.
2. Głównym aktem prawnym określającym w Polsce zasady postępowania z odpadami jest Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz.U. Nr 62, poz. 628).
Ponadto obowiązują jeszcze:
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 27 września 2001 roku w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. Nr 112, poz.1206)
Ustawa z dnia 11 maja 2001 roku o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz. U. Nr 63, poz. 639)
Ustawa z 18 grudnia 2003 o zmianie ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz. U. z 2004 roku Nr 11, poz. 97)
3. Sposób postępowania z pustymi opakowaniami.
Zgodnie z ustawą z dnia 18 grudnia 2003 roku o zmianie ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych przez środki niebezpieczne rozumie się substancje i preparaty chemiczne zaklasyfikowane jako bardzo toksyczne, toksyczne, rakotwórcze kategorii 1 lub 2, mutagenne kategorii 1 lub 2 działające szkodliwie na rozrodczość kategorii 1 lub 2 lub niebezpieczne dla środowiska z przypisanym symbolem N, określone w przepisach o substancjach i preparatach chemicznych, oraz środki ochrony roślin zaklasyfikowanych jako bardzo toksyczne, toksyczne dla ludzi, pszczół lub organizmów wodnych, określonych w przepisach o ochronie roślin. W praktyce jest to większość środków ochrony roślin zarejestrowanych i dopuszczonych do obrotu w Polsce.
4. Sposób postępowania z pustymi opakowaniami określają etykiety - instrukcje stosowania, ale i przepisy ustawy z dnia 11 maja 2001 roku o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.
5. Obowiązki sprzedawcy.
Sprzedawca środków niebezpiecznych obowiązany jest pod karą grzywny przyjmować opakowania po środkach niebezpiecznych od użytkowników w celu dalszego ich przekazania producentowi, importerowi lub dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz pobierać kaucję za opakowania jednostkowe tych środków w wysokości ustalonej Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 sierpnia 2004 roku w sprawie wysokości kaucji za opakowania jednostkowe niektórych środków niebezpiecznych.
Sprzedawca produktów opakowaniowych pod rygorem kary grzywny obowiązany jest do przekazywania użytkownikom tych produktów informacji o opakowaniach i odpadach opakowaniowych w zakresie dostępnych systemów, zwrotu, zbiórki i odzysku, w tym recyklingu, właściwego postępowania z odpadami opakowaniowymi oraz znaczenia oznaczeń stosowanych na opakowaniach - co najmniej przez wywieszenie informacji w miejscu sprzedaży. Sprzedawca nakłada kaucję na opakowanie przy sprzedaży środka, odbiera opakowanie i zwraca kaucję.
6. Obowiązki użytkownika.
Natomiast użytkownik zgodnie z zaleceniem ETYKIETY preparatu, rolnik ma obowiązek zwrotu opakowań po wykorzystanych środkach ochrony roślin. Rolnik stosujący środki ochrony roślin powinien:
(…)
… koncernu AVR International B.V. w Rotterdamie
rekultywacji terenu mogilnika
założenia sieci monitoringu lokalnego dla każdego obiektu
41. Wydobycie skażonego gruntu i betonowych elementów konstrukcji mogilników.
Elementy konstrukcji komór mogilników betonowych wydobywa się na zewnątrz, kruszy oraz odtransportowuje na składowisko odpadów niebezpiecznych. Beton skażony oczyszczony jest mechanicznie…
… wydobywane są z rejonu mogilników za pomocą koparki i podobnie jak rozdrobniony beton przewożone na składowisko odpadów niebezpiecznych. Określenie ilości gruntu koniecznego do usunięcia następuje na podstawie analiz chemicznych gruntu wykonywanych w trakcie realizacji robót.
Ze względu na możliwość wtórnego zanieczyszczenia gruntów odpadami podczas segregacji i pakowania odpadów, część terenu wokół…
… dotyczącymi odpadów niebezpiecznych. 15. Zgodnie z § 4 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 sierpnia 2004 roku w sprawie wysokości kaucji za opakowania jednostkowe niektórych środków niebezpiecznych (Dz. U. Nr 202, poz 2078), kaucja na opakowania jednostkowe środków ochrony roślin będących środkami niebezpiecznymi:
o pojemności nieprzekraczającej 500 cm³ albo o zawartości netto, wyrażonej w g…
… do odpadów niebezpiecznych. Mogą one wywoływać niepożądane procesy degradacji środowiska lub stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi i zwierząt. Dlatego opakowań po agrochemikaliach, nie można wywozić na wysypiska śmieci wraz z odpadami komunalnymi lub, co jeszcze bardziej niebezpieczne, pozostawiać ich w miejscach przypadkowych: na poboczach pól uprawnych, rowach, rzekach, lasach itp…
… roślin.
11. Podział środków ochrony roślin:
Zoocydy:
Insektycydy - środki owadobójcze,
Rodentycydy - gryzoniobójcze
Moluskocydy - mięczakobójcze,
Nematocydy - nicieniobójcze,
Larwicydy - larwobójcze,
Aficydy - mszycobójcze,
Akarycydy - roztoczobójcze,
Talpicydy - kretobójcze,
Wirocydy - wirusobójcze,
Bakteriocydy - bakteriobójcze,
Owicydy - niszczenie jaj owadów i roztoczy.
Fungicydy - grzybobójcze
Herbicydy - chwastobójcze
Regulatory wzrostu - środki hamujące lub stymulujące procesy życiowe roślin:
Defolianty - środki do odlistniania roślin, Desykanty - wysuszanie roślin,
Defloranty - usuwanie nadmiernej ilości kwiatów.
Atraktanty - środki zwabiające
Repelenty - środki odstraszające
12. Klasyfikacja pestycydów ze względu na budowę chemiczną:
insektycydy organofosforanowe,
insektycydy polichlorowe…
… wyprażenia i pozostałość składować jako osad obojętny. Jeżeli komora wypełniona jest rożnego rodzaju opakowaniami stosuje się zgazowanie opakowań z tworzyw sztucznych połączone z wyprażaniem opakowań ze szkła i metali, dopalanie Ogazów, zestalanie pozostałości i bezpieczne składowanie. Komory wypełnione wymieszaną zawartością należy dokonać segregacji i wydzielić preparaty nadające się do zastosowania…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)