Gospodarka i Grabski i Wielki Kryzys

Nasza ocena:

5
Pobrań: 91
Wyświetleń: 1001
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Gospodarka i Grabski i Wielki Kryzys - strona 1 Gospodarka i Grabski i Wielki Kryzys - strona 2

Fragment notatki:

1918-1923
-zła sytuacja, zacofanie, zniszczenia, zerwanie więzów gosp. z państwami zaborów. Niski poziom gosp. w 1918. różnice między zaborami.
-trudne warunki rodzenia się skarbowości. 1916 P Krajowa Kasa Pożyczkowa. Do 1920 jednolita waluta, wydatki z budżetu wyższe od wpływ.
-Rząd Moraczewskiego wprowadził korzystne dla robotników ustawy socjalne: 46 godz./tydzień, angielska sobota, ubezpieczenia, płatne urlop
-mimo trudności ukształtowanie granic i ustroju, aparatu pań., rośnięcie produkcji, zatrudnienia. Niestety wzrost inflacji i hiperinflacji w 1923r.
1923-1926 (W.Grabski)
-1920 Grabski "Projekt programu polityki finansowej i ekonomicznej Polski po wojnie" -1923 › premier do listopad 1925 › nowy rząd specjalistów (technokratów) › upoważnienie przez Sejm do dekretów z mocą ustawy
-Nadzwyczajny podatek od majątku › Podniesienie innych podatków › redukcja wydatków państwa › Mniej pracowników administracji państwowej › likwidacja dotacji z budżetu › Podniesienie taryf kolejowych, by zredukować deficyt Kolei. › Monopol spirytusowy i tytoniowy › Sprzedaż walut innych państw po stałym kursie › zaprzestanie sprzedaży › stabilizacja kursu marki polskiej. -W końcu wydatki zrównał z dochodami budżetowymi, później bilans budżetu dodatni. Styczeń 1924 prywatny Bank Polski zamiast PKKP. Emisja złotówki. Kurs wymiany 1 zł = 1,8 mln marek. Do czerwca 1926 dewaluacja (reforma) złotego polskiego. -Październik 1926 nowy rząd nowy plan stabilizacji waluty. Ostateczny kurs 1$ ~ 8zł. Dzięki pożyczce stabilizacyjnej BP wystarczające zasoby kruszcu i papierów wart.
-REFORMA II
-2/3 praca rolnicza › Nadzwyczajny podatek od majątku uderzał naj w przemysłowców › NIE się poborowi podatku › deficyt w budżecie. -grudzień 1925 - akceptacja ustawy reformy rolnictwa › Nieprzymusowa parcelacja majątków ziemskich oraz terenów w okręgach przemysłowych i podmiejskich › Odszkodowanie w wysokości rynkowej ich wartości › Za ziemię trzeba było zapłacić cenę rynkową. › Korzystne dla średnio i bogatych chłopów › gospodarstwa o optymalnej wielkości › nie poprawiała doli chłopów biedniejszych, których nie stać na nabycie ziemi › Sytuację polepszyła w pewnym stopniu dobra koniunktura w roku 1926. Zwiększył się eksport żywności, szybki rozwój przemysłu, nowe miejsca pracy. Modernizacja gospodarstw. Inwestowano w nowoczesne maszyny i nawozy. Gospodarstwa małe, nastawione nie na handel, a jedynie na konsumpcję własnych owoców upraw trwały nadal w stagnacji, nie rozwijały się.
1925-1928
-1925 wygaśnięcie postanowień traktatu wersal. (Niemcy obowiązek do przyznania państwom koalicji uprzywilejowania w handlu) oraz wygasło zwolnienie z cła produktów z Górnego Śląska (głównie węgla) › liczne straty w handlu zagranicznym, falę strajków, których wynikiem był zamach majowy w 1926, rezygnacja Grabskiego, podjęcie działań na rzecz uniezależnienia się od niem. rynku zbytu.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz