Gospodarka elektroniczna - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 1862
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Gospodarka elektroniczna - wykład - strona 1 Gospodarka elektroniczna - wykład - strona 2 Gospodarka elektroniczna - wykład - strona 3

Fragment notatki:

GOSPODARKA ELEKTRONICZNA - pojęcie szersze niż handel elektryczny. Nie ogranicza się do sprzedawania i kupowania lecz obejmuje np. dystrybucję oprogramowania, współpracę między partnerami handlowymi. Pomocny jest przegląd jej obecnych kanałów:
-telefonia - przewodowa i bezprzewodowa. Obecnie telefonia jest najszerzej dostepnym kanałem informacyjnym
-kioski multimedialne
-telewizja interakcyjna
-serwisy on-line
-internet
GOSPODARKA ELEKTRONICZNA - wymiana towarów, usług i własności intelektualnej wszelkiego rodzaju przez medium elektroniczne. Ta definicja, nie oddaje jednak gwałtownej rewolucji jaka zachodzi w sposobie prowadzenia działal. gosp.
GOSPODARKA ELEKTRONICZNA (Andersen Consulting)- jest sposobem prowadzenia działalności gosp. poprzez uniwersalne i powszechne sieci komputerowe.
W przekonaniu Andersen Consulting gospodarka elektr. jest konsekwencją rozwoju technologicznego i konwergencji czyli połączenia i przenikania się:
-technik przetwarzania danych (wyrażonych jako moc obliczeniowa komputerów)
-telekomunikacji (kablowa i bezprzewodowa)
-wiedzy (algorytmów przetwarzania danych)
KONWERGENCJA ma znaczenie przełomowe, ponieważ umożliwia wirtualizację a więc zniesienie lub ograniczenie znaczenia czasu, miejsca i formy prowadzenie działal. gosp. Ma to radykalny wpływ na czynniki produkcji: koszt i czas uzyskania i przesłania informacji. Konwergencja jest więc wydarzeniem przełomowym, które czyni gospodarkę elektroniczną w wystarczającym stopniu dostępną, łatwą i zyskowną, by zainteresować nią szerokie grono podmiotów gospod. i konsumentów.
Konsekwencją konwergencji a zarazem siłą sprawczą rewolucji jaka zachodzi w sposobie prowadzenia działal. gosp. jest upowszechnienie się sieci komputerów, których najlepszym przykładem jest Internet.
Sieć stała się sposobem prowadzenia działalności komercyjnej, która jest:
-oparta na standardach
-szeroko dostępna
prosta w posługiwaniu się
tania
MOŻLIWOŚCI JAKIE TWORZY GOSPODARKA ELEKTRONICZNA:
1)tworzenie nowych rynków - umożliwia nowe sposoby kontaktowania się sprzedających i kupujących, co tworzy nowe źródła dochodów np. aukcje on-line
-zmieniają się nawyki konsumentów
2)lepsze i wydajniejsze procesy biznesowe dla kontaktowania się z klientami, dostawcami i partnerami - ułatwienie interakcji pomiędzy podmiotami łańcucha zaopatrzenia
-nowe sposoby kontaktowania się z dostawcami
3)nowe produkty i usługi - umożliwia tworzenie nowych produktów i usług w znacznie krótszych cyklach produkcyjnych
4)poszerzenie skali działaln. przeds.
WIRTUALNY - możliwy, mogący zaistnieć, z lac. „virtus, utis” (męskość, odwaga), - efekt, siła, która istnieje, chociaż dokładnie nie można jej obserwować i zmierzyć.


(…)

… konieczności wykorzystywania do tego celu technologii informatycznych
E-ORGANIZACJA - podstawą funkcjonowania jest technologia informatyczna - wykorzystuje sieci informatyczne nie tylko do komunikacji wewnętrznej i zewn, ale przede wszystkim opiera na nich swoją strategię działania.
PRACA W WIRTUALNEJ ORGANIZACJI:
-telepraca - jest wstępnym etapem wirtualnej organizacji pracy. Praca realizowana jet z miejsc…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz