Główne źródła zanieczyszczeń atmosfery - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 637
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Główne źródła zanieczyszczeń atmosfery - omówienie - strona 1 Główne źródła zanieczyszczeń atmosfery - omówienie - strona 2 Główne źródła zanieczyszczeń atmosfery - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Główne źródła zanieczyszczeń atmosfery w rolnictwie
Konieczność ochrony powietrza na obszarach wiejskich jest znacznie mniej zauważalna w porównaniu z potrzebą ochrony wód. W rzeczywistości powietrze jest często zanieczyszczone pyłami, mikroorganizmami i pyłkami roślin, a także lotnymi substancjami o charakterze nieorganicznym i organicznym. Głównymi substancjami zanieczyszczającymi powietrze, mogącymi pochodzić z rolnictwa są:
pyły (cząstki gleby)
dymy
różne lotne związki o przykrym zapachu, tzw. substancje odorowe
gazy cieplarniane: metan, tlenki azotu, amoniak
pestycydy
Zapylenie powietrza
Zagrożeniem mogą być pyły powstające w erozji wietrznej, w ruchu maszyn i narzędzi rolniczych po powierzchni suchej gleby, transportu nawozów i prac żniwnych.
Aby uniknąć zapylania powietrza należy:
wszystkie zabiegi uprawne należy wykonywać przy optymalnej wilgotności gleby,
w czasie transportu nawozów stałych należy zabezpieczyć je przed rozsypywaniem się,
utrzymywać powierzchnię gleby z pokrywą roślinną przez jak najdłuższy okres w ciągu roku.
Zadymianie
Jest ono znacznie niebezpieczniejsze od pyłów, ponieważ wydzielają one często substancje toksyczne oraz częste likwidowanie odpadów w gospodarstwie.
Aby ograniczyć zadymienia należy:
spalać tylko tą część odpadów, których nie można zagospodarować w żaden inny sposób, a w wyniku spalania nie powstaną żadne toksyczne substancje
proces spalania powinien odbywać się pod odpowiednim nadzorem,
ograniczać i kontrolować powstanie odpadów,
śmieci i odpady zdatne do kompostowania ponownie,
kupować produkty, które są zapakowane w folie ulegającą rozpadowi w bezpieczny sposób dla środowiska,
nie spalać odpadów niebezpiecznych, np. opon, opakowań po środkach ochrony roślin
nie wypalać roślinności na łąkach i pastwiskach, nieużytkach, rowach i pasach przydrożnych, ściernisk i słomy, łętów ziemniaczanych.
Substancje odorowe
Są one nie tyle szkodliwe, co uciążliwe dla otoczenia. Największa emisja takich substancji występuje podczas rozprowadzanie ich po polu, a zapach jest odczuwalny na dużą odległość. Najlepiej jest rozprowadzać gnojownicę na pole w pochmurne dni, aby jak najmniej odpadów odorowych dostało się do atmosfery. Gnojownicy nie należy przewozić w na miejsce przeznaczenia w przepełnionych beczkowozach, aby nie rozlewała się na drogi podczas transportu. Aby ograniczyć dostawanie się substancji odorowych do powietrza należy szybko wymieszać go z glebą lub kompostować gnojownicę.
Przykre zapachy rozprzestrzeniają się również z pomieszczeń inwentarskich - szczególnie

(…)

… zanieczyszczeń do otoczenia np. dioksyny, furany, fosgen itp. Poza tym niepokojąco zwiększyła się ilość spalin samochodowych w powietrzu. Oprócz wymienionych zanieczyszczeń pojawiają się jeszcze inne:
ozon,
tlenek węgla,
dwutlenki azotu,
dwutlenek siarki,
pyłu zawieszony.
Głównym celem polityki ekologicznej w kwestii ochrony powietrza na terenach wiejskich jest maksymalne zmniejszenie emisji pyłów kominowych…
…. kiszonki, pasze półpłynne typu wywar, melasa, które należałoby by przechowywać w szczelnych silosach lub pojemnikach, gdyż wydzielają one szczególnie silny zapach.
Gazy cieplarniane
Ulatniają się do atmosfery z odchodów zwierzęcych, oddychania zwierząt, z nawozów organicznych, z gleby i z procesów spalania. Najłatwiej ograniczyć zanieczyszczenia pochodzące z nawozów stosując właściwe nawożenie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz