Georg Wilhelm Friedrich Hegel-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1099
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Georg Wilhelm Friedrich Hegel-opracowanie - strona 1 Georg Wilhelm Friedrich Hegel-opracowanie - strona 2 Georg Wilhelm Friedrich Hegel-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

GEORG WILHELM FRIEDRICH HEGEL Fenomenologia ducha Skoro nie możemy poznać świata - dajmy sobie spokój.
Jedynym prawdziwym bytem jest PODMIOT. Kant: świadomość = świat podmiotu Hegel: to, co jest poza nami, wcale nie jest poza nami, bo patrzymy na to z naszej perspektywy.
Filozofia dokonuje się między BYTEM (przedmiotem myśli) a MYŚLĄ. Byt jest realny, czasoprzestrzenny. Myśl jest ideą. Hegel: Co było pierwsze - byt czy myśl? Parmenides: tym samym jest myśl i to co będące. Myśl jest zawsze myślą o czymś. Hegel: pierwotne jest myślenie. Jeżeli coś nie pojawia się w myśli - nie istnieje.
Rzeczywistość jest taka, jak ją pomyślimy. Hegel: świat nie jest rzeczywistością samą w sobie. Istnieje jako rzeczywistość pomyślana, nie ma świata poza nami. Wszystko, co jest rzeczywiste, jest pomyślane. Myśl Rzeczywistość myślana (świat)
Myślenie wyraża się w POJĘCIACH. Rzeczywistość będziemy w stanie wyrazić jedynie za pomocą pojęć. Wszystkie teorie są konstruktami językowymi.
Każde pojęcie ma charakter ogólny → ogólność musi przysługiwać opisowi świata. Teorie również są ogólne. Myśl musi być (i jest) uporządkowana (logiczna). Myślenie jest uporządkowanym systemem pojęć. Jeżeli myśl jest logiczna to świat też musi być logiczny.
Jaka jest fundamentalna zasada, która obowiązuje w myśleniu? Jak myśl myśli? Jaka jest logiczna zasada myślenia? Arystoteles : E = A v ~A
Grecy: rzeczywistość myślenie
Myślenie musi być niesprzeczne z rzeczywistością. Według Hegla myślenie wcale nie jest osadzone na zasadzie niesprzeczności; Arystoteles przeoczył istotę myślenia. Hegel : nie należy szukać źródła w świecie, ale w myśleniu.
Myślenie jest procesem dynamicznym.
U Arystotelesa wszystko sprowadza się do tak lub nie . Nie ma dynamiki. Myślenie nie funkcjonuje na zasadzie wykluczenia. Bergson: myślenie = strumień Hegel: zasada determinująca myślenie też musi być dynamiczna:
A i ~A
Proces konfrontacji (prawo dialektyczne): Teza i antyteza → synteza
Synteza(jako teza) i kolejna antyteza → nowa synteza
I tak dalej...
Synteza jest nowym systemem, nową jakością. Prawda = całość tezy i antytezy. Niebezpieczeństwo (każdej) idei na przykładzie teorii Hegla: Marks uznał, że prawo dialektyczne nie jest prawem MYŚLENIA, ale jest PRAWEM RZECZYWISTOŚCI.
I tak właśnie (w procesie konfrontacji tezy z antytezami) stają się DZIEJE ŚWIATA.


(…)

… też musi być logiczny.
Jaka jest fundamentalna zasada, która obowiązuje w myśleniu? Jak myśl myśli? Jaka jest logiczna zasada myślenia?
Arystoteles: E = A v ~A
Grecy: rzeczywistość > myślenie
Myślenie musi być niesprzeczne z rzeczywistością. Według Hegla myślenie wcale nie jest osadzone na zasadzie niesprzeczności; Arystoteles przeoczył istotę myślenia. Hegel: nie należy szukać źródła w świecie, ale w myśleniu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz