Geopolityka - wyjaśnienie pojęcia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 490
Wyświetleń: 1694
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geopolityka - wyjaśnienie pojęcia  - strona 1

Fragment notatki:

dr hab. Roman Bcker. Notatka składa się z 1 strony.
14. GEOPOLITYKA Została stworzona przez geografów. Geografia polityczna zajmuje się przestrzennym rozmieszczeniem bytów politycznych, natomiast geopolityka zajmuje się czymś innym - według Moczulskiego geopolityka jest to potęga w czasie i przestrzeni . Przedmiotem badań geopolityki jest więc: 1) potęga, mocarstwo, imperium, 2) czas, 3) przestrzeń.
Imperium w dzisiejszym rozumieniu to kraj, który może wywierać nacisk, zmuszać do pewnych działań innych, ze względu na potencjał nuklearny. To przewaga militarna nad rywalami. Może być to również potęga gospodarcza czy kulturowa. Wyróżniamy: supermocarstwa, mocarstwa kontynentalne, mocarstwa subkontynentalne, państwa suwerenne, państwa znajdujące się w strefie wpływów, terytoria zależne (kolonie), państwa upadłe (np. Somalia).
Rudolf Kjellen w 1916 roku wymyślił nazwę geopolityka . Był socjaldarwinistą - jest to prymitywizm myślenia politycznego. Friedrich Ratzel jest autorem i propagatorem kilku terminów geopolitycznych: 1) przestrzeń życiowa, 2) mocarstwo morskie, 3) mocarstwo lądowe. Halford Mackinder jest autorem kilku koncepcji geopolitycznych, a więc takich, które dotyczą sposobu rozumienia świata. Podzielił świat na 3 części - 1) strefę zewnętrzną, znajdującą się poza dziejami, 2) strefę wewnętrzną, tą, którą opisuje historia, 3) Heartland  serce świata, ziemi, obszary słabo zaludnione, trudno tam przeżyć. Kiedy rozszerza się obszar serca świata, to daje impuls to gwałtownych zmian. W 1924 roku sformułował koncepcję, że potęga serca świata może zostać zrównoważona z potęgą znajdującą się wokół basenu Morza Północnego. Karl Hausenhoffer stworzył koncepcję opierającą się na przestrzeni życiowej, która musi mieć nakreślone granice. Stworzył pojęcie volks grenze , czyli granice ludu, który potrzebuje przestrzeni życiowej; powinny być zbieżne ze staat grenze , z granicami państwowymi, gdyż państwo musi zapewniać bezpieczeństwo ludowi. Druga jego koncepcja wiąże się z podziałem świata na strefy wpływów. Istnieją naturalne granice ekspansji państwa. Kolejna koncepcja podtrzymywała jedynie Hitlera w jego planach. Albrecht Thayer Machan . Według niego istnieje 6 czynników, które umożliwiają stworzenie mocarstwa morskiego: 1) dostęp do oceanów i otwartych mórz, 2) długość wybrzeża, 3) konfiguracja wybrzeża, 4) liczebność narodu, 5) charakter narodowy, 6) wola i zdecydowanie rządu. Morze nie ma granic, można się przez nie komunikować z całym światem. Nicolas Spykeman stworzył koncepcję rimlandu - obszaru rzemieniowego Heartlandu , ma powstrzymać Hearthland przed rozprzestrzenianiem. Przełom nastąpił 4 października 1957 - Rosjanie wystrzelili w przestrzeń Sputnika. Ja jestem w stanie zniszczyć ciebie w 30 sekund, ale ty mnie też. Gabinet JFK wymyślił doktrynę MAD  Mutualy Assured Destruction (Wzajemne Gwarantowane Zniszczenie). ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz