Geografia przemysłu i transportu- ćwiczenia (kolokwium nr 2)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1806
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geografia przemysłu i transportu- ćwiczenia (kolokwium nr 2) - strona 1 Geografia przemysłu i transportu- ćwiczenia (kolokwium nr 2) - strona 2 Geografia przemysłu i transportu- ćwiczenia (kolokwium nr 2) - strona 3

Fragment notatki:


Geografia przemysłu i transportu- ćwiczenia (kolokwium nr 2) :
Założenia modelu trygonalnego (Webera). Za główny czynnik lokalizacji przemysłu Weber uznał koszty transportu- zarówno surowców, jak i wyrobów gotowych. Optymalna lokalizacja zakładu przemysłowego według Webera, to punkt najniższych kosztów transportu wyliczonych na podstawie wagi potrzebnych surowców lub gotowego produktu oraz ich odległości od miejsca produkcji. Wprowadziło on też bardziej precyzyjną metodę wyznaczania lokalizacji, mianowicie za pomocą izodapan, czyli linii jednakowych całkowitych kosztów transportu. Kolejnymi czynnikami lokalizacji, modyfikującymi lokalizację wynikającą z najniższych kosztów transportu, są według Webera: podaż (koszty) siły roboczej oraz tzw. Korzyści aglomeracji.
Funkcje społeczne przemysłu. Daje duże zatrudnienie
Zaspokaja potrzeby konsumenta
Zmienia struktury społeczno-zawodowe
Zmienia poziom życia
Przyczynia się do tworzenia grup społecznych
Wywołuje migracje ludności
Wymusza podnoszenie poziomu edukacyjnego Uwarunkowania historyczne przemysłu Wrocławia. Położenie na głównych szlakach handlowych, osiedlanie się rzemieślników itp.
XVII i XVIII w. Wrocław jest jednym z 20 najważniejszych miast w Europie
Wrocław nie posiadał specjalności- przechodził z rąk do rąk, więc każda nacja wniosła coś nowego w różne formy działalności
Wrocław był jednym z czterech głównych miast Niemiec
Tutaj miał miejsce początek rozwoju kolejnictwa w Polsce
XX w. Wrocław jest jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych Niemiec
Po wojnie 70% wszystkich budynków legło w gruzach
Do 1953 r. prowizoryczna odbudowa
Po 1956 r. budowa od podstaw świetności Wrocławia
Co to jest klaster? Nie mam pojęcia :P
Trójkąt Zaręby. wpisuje w obszar Polski trójkąt prostokątny (Szczecin-Świnoujście - Nysa Łużycka, worek turoszowski - …). Oś Szczecin - Nysa Łużycka - pełni rolę drogi wodnej. Droga odrzańska wraz z kanałami pozwala na włączenie naszego systemu wód śródlądowych do systemu zachodnioeuropejskiego, a dzięki kanałowi bydgoskiemu, obszar pn. - wsch. Polski i Litwy, aż po Morze Białe.
Przekątna trójkąta stanowi rozdzielenie struktur geologicznych Europy Zachodniej i Wschodniej. Rozdziela Polskę na A i B. Mierniki względne, co to jest i przykłady. Mierniki względne występują wtedy, gdy pewna cecha jest odnoszona do drugiej cechy. Przykłady: udział zatrudnionych w przemyśle w stosunku do ogółu czynnych zawodowo; udział przemysłu w tworzeniu dochodu narodowego.


(…)

… - spotykamy się z nią we wszystkich rodzajach komunikacji regularnej np. kolejowej, autobusowej. Środki lokomocji poruszają się zgodnie z rozkładem jazdy i można przewidzieć, w jakim czasie zostanie osiągnięty cel podróży. teoretyczna - pojęcie to pojawia się przy korzystaniu z indywidualnych środków lokomocji: pieszo, rowerów, samochodów. Wyznaczanie izochron teoretycznych. Jest wyżej
Przestrzenne…
… (przyłożenia)
Wielkość (szerokość)
Struktura
Rodzaje diagramu wstęgowego: prosty (jednokierunkowy i dwukierunkowy), złożony, sumaryczny (jednokierunkowy, dwukierunkowy, dwukierunkowy wycinkowy), strukturalny, porównawczy, dynamiczny, izochroniczny.
Miary względne?????
Do czego wykorzystuje się analizę zbieżności układów liniowych?????
Izolinie odległości:
Ekwidystanty- linie równych odległości wyrażanych w km…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz