To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Dr Marek Tabor - Geografia Polityczna 15
GEOGRAFIA ORIENTACJI POLITYCZNYCH
Geografia orientacji politycznych działalność badawcza skupia wokół problematykiwyborow parlamentarnych lub samorządowych oraz partii politycznych, które w tych wyborach czynnie uczestnicza. Za klasycznego przedstawiciela tych badan uwaza się A.Siegfrieda, który opracowal kartograficzne wyniki wyborow we Francji. Z poliskich geografow problemem tym zajmowal się J.Wąsowicz, który opracowal mape wyborcza Rzeczpospolitej Polskij.
Wybory
Geografia orientacji politycznych jest scisle powiazana z problemem wyznaczania okręgów wyborczych. Ustalenie właściwych granic okręgów wyborczych jest niezwykle wazne dla prawidłowego uzyskania wynikow wyborow. Okręgi wyborcze można wyznaczyc w taki sposób, aby uzyskac przewage jednej orientacji nad druga lub faworyzowac któregoś z kandydatow. Partie rządzące mogą doprowadzic do takiego wyznaczenia kręgów, które pozwoli im utrzymac się przy władzy. Aby tego uniknąć, ustalaniem zasięgów okręgów wyborczych w wielu demokratycznych krajach zajmuja się niezależne komisje wyborcze, co zapewnia właściwy rozklad glosow wyborcow. Systemy partyjne i orientacje polityczne sa oparte na kryteriach klasowych, religijnych lub etnicznych, które również mogą być wazne w określeniu segregacji rezydencjalnej, dlatego można w przybliżeniu określić obszary popierające takie lub inne ugrupowania polityczne.
W Polsce w wyborach parlamentarnych w 1991r. Sojusz Lewicy Demokratycznej zyskal najwięcej glosow w 11 sposrod 37 okregow wyborczych. Unia Demokratyczna w 10, partie chłopskie w 9. Nastąpił polityczny podzial kraju, w którym można wyroznic 3 glowne obszary:
1)Polska katolicko - chlopska - obejmuje polnocne Mazowsze i pd - wsch czesc kraju. Jest to czesc Polski najbardziej tradycyjna, o najwyższym stopniu religijności, ze znaczna liczba ludności wiejskiej.
2)Polska demokracji prawicowej - obejmuje duze miasta oraz pd - zach i zachodnia czesc kraju. Jest to obszar o wysokim stopniu zurbanizowania, uprzemysłowienia i dużych skupisk inteligencji związanej z osrodkami nauki i kultury.
3)Polska demokracji lewicowej - polnosna i zachodnia czesc kraju. Na tym obszarze przewaza ludność naplywowa, umiarkowany stopien urbanizacji.
Przykłady: brytyjski, wloski i polski potwierdzaja reguly zasad procesow wyborczych wpływających lokalnie na decyzje glosujacych.
1)Glosowanie na kandydata, zwykle określane jako efekt przyjacielsko - sąsiedzki. Polega on na tym, ze kandydat otrzymuje dodatkowe glosy ze swego okregu wyborczego.
2)Glosowanie dla sprawy, gdy dany problem ma dla wyborcow w określonych okregach wieksze znaczenie niż inne
3)Efekty kampanii wyborczej odzwierciedlaja rożnice wpływów
(…)
…. Im bardziej różnorodne interesy reprezentuje partia, tym mniej jest zwarta, co objawia się w sporach wewnątrz-partyjnych. Partie polityczne sa scisle powiazane z organizacja panstwa. Na nich jest oparty system parlamentarny, sa one niezbędnym czynnikiem tworzenia rzadu, formowania decyzji politycznych, kontroli pracy rzadu przez partie opozycyjne. Podstawowym kryterium podzialu partii sa interesy grupowe. Biorac…
…, Partia Agrarna we Włoszech
4)Partie reprezentujące interesy narodowe lub regionalne np. Liga Polnocna we Włoszech
5)Partie faszystowskie - obecnie ruch neofaszystowski odnowil się we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Rosji oraz wielku innych krajach. W programach tych partii odżywaja hasla: prymatu partii i panstwa w społeczeństwie, czystek etnicznych, oraz potrzeba silnego wodza narodu…
… - gdzie dwie główne partie polityczne zmieniaja się w sprawowaniu rzadu, w zależności od tego, która z nich zwycięża w wyborach, tak jest np. w Wielkiej Brytanii, gdzie głównymi partiami sa partia konserwatywna (Torysi) i partia pracy (Latour Party).
3)Systemy wielopartyjne - gdzie dziala wiele rownorzednych partii zdolnych do tworzenia rzadu i dopuszczanych do jego tworzenia, np. Francja, obecnie Polska, Wegry…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)