To tylko jedna z 31 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zad1. Konstrukcje pomiarowe (wcięcia) służące do wyznaczenia współrzędnych stanowiska (pomiar tylko na stanowisku). Rysunek. Sposób obliczenia. Zaznaczyć elementy dane i pomierzone i obliczane. jednoznacznie wyznaczalne z obserwacjami dodatkowymi nie wiem czy to będzie poprawna odpowiedź ale to jest to co znalazłam na temat wcięć: Wcięcia stosowane są powszechnie do zagęszczania osnów poziomych, są podstawowymi zadaniami geodezyjnymi polegającymi na określenie położenia sytuacyjnego pojedynczych punktów wyznaczanych. Wcięcie w przód ( to nie jest pomiar ze stanowiska , jak będziesz chciał to Ci napisze wzory, ale na wykładach był tylko rysunek w slajdach a nie wiem czy Romankowa ma to w wykładach. Aha nie ma tego bo ona mówiła ze nie była na jakimś wykładzie, dobra to ci napisze:P) Mierzone: α, β , znane są Xa, Ya, Xb, Yb Obliczyć: Xp, Yp Obliczenia: Obliczyć ze współrzędnych azymut A AB i długość boku AB Obliczyć azymuty boków A AP i A BP Z tw sinusów policzyć długości boków AP i BP
Obliczasz przyrosty:
I to samo dla drugiego oku
Dwukrotne wyznaczenie współrzędnych punktu i średnia wartość
Kurde ale ze mnie pajac to było w zeszłym roku, no cóż już napisałam to niech będzie
Wcięcie azymutalne Mierzone: δ,ε
Warunek wykonania pomiarów: widoczność między końcami bazy A,B a punktem wcinanym P. Nie ma wymogu widoczności między punktami A,B!
Obliczenia:
Obliczenie ze współrzędnych kątów CAB, ABD a następnie kątów α i β które wyniosą:
α=δ-CAB β=360- (ABD+ε)
a dalej już liczymy tak jak w przypadku zwykłego wcięcia w przód
Wcięcie kombinowane (kątowo- liniowe) Obserwacje: γ- mierzony ze stanowiska P, długość a
Obliczenie ze współrzędnych długości bazy c
Obliczenie kąta α z twierdzenia sinusów, a następnie kąta β jako dopełnienie kątów α i γ do 180 stopni
Obliczenia prowadzić dalej jak przy wcięciu w przód
Wcięcie w bok Mierzone: kąty α i γ - pomierzone wielkości są jednorodne ale α jest obserwacją typową dla wciecia w przód a γ dla wcięcia wstecz
Liczymy β jako dopełnienie do 180 stopni no i potem się już liczy znowu jak wcięcie w przód. 5) Wcięcie wstecz - Beluch str 253
6) Wcięcie wstecz na dwa punktu- zadanie Hansena - Beluch str 271
7) Zadanie Mareka - Tu są dwa rysunki bo przeważnie α,β,γ,δ nie są tożsame z kątami które są pomierzone czyli 1, 2, 3, 4 więc trzeba je obliczyć.
(…)
… pomiarowej przewidzianej do zastosowania, w tym zakres zastosowania GPS,
Przewidywana skala opracowania mapy zasadniczej,
Informacje o właściwości ośrodków dokumentacji
Wykaz przepisów i instrukcji mających zastosowanie.
Zad 13. Systematyka poziomej osnowy geodezyjnej wg instrukcji ….. Podać technologie zakładania oraz parametry dokładnościowe.
To te technologie zakładania to są opracowane…
…:
-wielkoskalowe mapy zasadnicze w skalach bazowych 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000
- mapy topograficzne do celów gospodarczych w skalach 1:10 000, 1:25 000, 1:50 000
Sekcje podziałowe o wymiarach ΔY=64km i ΔX=40 km które odpowiadają arkuszom map w skali1: 100 000. Mapy w układzie 1965 nie posiadają siatki kartograficznej.
Podstawowym mankamentem układu 1965 jest brak możliwości sporządzenia jednolitych map obszaru…
… rozwinąć ten temat ale może nie koniecznie
b)układ centralny jest to konstrukcja złożona z kilku trójkątów o wspólnym wierzchołku, zwanym punktem centralnym. Najkorzystniejszy jest układ centralny złożony z 6 trójkątów równobocznych. C) łańcuch trójkątów- powstaje przez połączenie ze sobą w określonym kierunku trójkątów stykających się bokami. Pod względem kształtu łańcuchy można podzielić na otwarte…
… - liczba trójkątów w sieci
2) sieć kątowo -liniowa-sieć poziomej osnowy geodezyjnej w której pomierzono zarówno kąty poziome jak i odległości. Dla zaistnienia problemu wyrównania łaczna ilość tych elementów sieci powinna przekraczać podwojoną liczbę punktów szukanych których współrzędne mają być wyznaczane.
Kształt, konstrukcja i rozkład sieci w jej obrębie poszczególnych rodzajów obserwacji…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)