Geneza słowa inwestycje - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 2163
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geneza słowa inwestycje - wykład - strona 1 Geneza słowa inwestycje - wykład - strona 2 Geneza słowa inwestycje - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Geneza słowa inwestycje - Według Begg'a inwestycje to ilość bieżącej produkcji odłożona na powiększenie majątku, nie zaś przeznaczona do bieżącej konsumpcji. Według Samuelson'a inwestycje to poświęcenie bieżącej konsumpcji dla zwiększenia przyszłej konsumpcji.
Dla ekonomistów inwestycje oznaczają tworzenie dóbr kapitałowych, zasilanie gospodarki w kapitał, nie zaś wydatkowanie pieniędzy na nabywanie akcji przedsiębiorstw czy zakładanie lokat bankowych.
8.1 Według McKenzie'go przez inwestycje nie należy rozumieć nabywania akcji lub obligacji przez nabywców indywidualnych, lecz nabywanie dóbr inwestycyjnych przez przedsiębiorcę. Inwestycje to zakupy dóbr kapitałowy zakładów produkcyjnych,. wyposażenia, budynków mieszkalnych, oraz zmiany zapasów. W przedsiębiorstwach, przyczyniające się do tworzenia strumienia dóbr i usług w przeciwieństwie do wydatków konsumpcyjnych, które są zużywane natychmiast.
8.2 Według J. Hirschleifer'a (znalazła duże poparcie w literaturze, stała się osnową dla późniejszego definiowania inwestycji) Inwestycje to przedsięwzięcia, których istotą jest teraźniejsze wyrzeczenie dla przyszłych korzyści. Teraźniejszość jest względnie pewna, podczas gdy przyszłość jest zawsze niewiadomą. Z tego powodu inwestycje są poświęceniem pewnego dla niepewnej korzyści.
8.3 Inwestycje w ujęciu monetarnym
- rozumiane zawsze przez pryzmat ruchu pieniądza. Wydatki środków finansowych na obiekty materialne i niematerialne, tj. urządzenia finansowe, badanie i rozwój wdrożenia kształcenia reklamy, innymi słowy inwestycje to wydatkowanie zasobów pieniężnych na zakup aktywów finansowych, osiągnięcia przez ich posiadacza dochodu.
8.3a Inwestycje w ujęciu rzeczowym - przez pryzmat ruchu dóbr. Wydatkowanie przez inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych środków płatniczych na zakup aktywów rzeczowych. W ich efekcie inwestorzy instytucjonalni zapewniają przyrost i odtworzenie kapitału rzeczowego na zakup zakładów produkcyjnych, środków trwałych i majątku obrotowego, zakup zapasów, a inwestorzy indywidualni przyrost majątku.
8.4 Inwestycje wg. Rodzaju
Inwestycje rzeczowe: Budynki i budowle, Zakup maszyn i urządzeń (zwane i. zakupowymi), zakup środków transportowych, zakup gruntów (oraz wszystkiego co się na nim znajduje)
Inwestycje finansowe: nabycie udziałów w innych firmach, nabycie akcji, nabycie obligacji, zakup nieruchomości.
Inwestycje niematerialne: Nabycie patentów, licencji, nakłady na przedsięwzięcia badawczo - rozwojowe, nakłady na sferę socjalną, nakłady związane z ochroną środowiska.
8.5Podział inwestycji rzeczowych:


(…)

… egzogeniczne (autonomiczne)
­ są związane z postępem technologicznym, organizacyjnym:
­ upowszechnianie wynalazków
­ wprowadzanie nowych rozwiązań organizacyjnych
­ wprowadzanie nowych produktów
­ są związane ze wzrostem ludności:
­ budowa mieszkań
­ budowa obiektów infrastruktury społecznej
­ budowa dróg
­ są związane ze zmianą warunków gospodarowania:
­ odkrycie nowych zasobów surowcowych
­ ograniczenia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz