Źródła długoterminowych kapitałów obcych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 392
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Źródła długoterminowych kapitałów obcych - strona 1 Źródła długoterminowych kapitałów obcych - strona 2 Źródła długoterminowych kapitałów obcych - strona 3

Fragment notatki:

Źródła długoterminowych kapitałów obcych
a) Kredyt bankowy długoterminowy Zaciągany jest głównie na określone przedsięwzięcia inwestycyjne, polegające na nabyciu rzeczowych składników majątkowych o długim okresie użytkowania.
Jednym z warunków uzyskania takich kredytów może być zaakceptowanie przez bank przedłożonego przez firmę biznesplanu, zawierającego m.in. realistyczną kalkulację opłacalności inwestycji oraz przewidywane źródła spłaty kredytu wraz z odsetkami. Jednocześnie bank często uzależnia przyznanie kredytu inwestycyjnego od określonego udziału kapitału własnego w finansowaniu przedsięwzięcia, a także od dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu w terminie (zastaw hipoteczny na nieruchomościach, składnikach majątku, cesja przyszłych wpływów).
Przyznany przedsiębiorstwu kredyt może być wykorzystany jednorazowo (gdy inwestycja polega na zakupie środka trwałego) lub stopniowo, w miarę realizacji bardziej złożonej inwestycji (roboty budowlane, montaż maszyn i urządzeń). Bank kontroluje wówczas czy przyznany kredyt wydatkowany jest zgodnie z celem, na jaki go zaciągnięto.
Okres spłaty kredytu nie może być dłuższy niż okres użytkowania (amortyzacji) sfinansowanych przez niego środków trwałych. Jest on jednak przeważnie krótszy, ponieważ oprócz amortyzacji, na spłatę przeznacza się też część osiąganych zysków.
b) Emisja obligacji stanowi pozabankową formę zaciągania kredytu na finansowanie inwestycji u podmiotów gospodarczych i osób fizycznych. W obligacji wyrażony jest dług przedsiębiorstwa, które ją wyemitowało. Pożyczka ta ma charakter terminowy i podlega spłacie wraz z odsetkami. Ponadto, obligacja ma pierwszeństwo w spłacie przy likwidacji przedsiębiorstwa emitującego. Ryzykiem obligacji obciążony jest emitujący.
Obligacja może być przedmiotem obrotu na giełdzie, co prowadzi do zmienności kursu w stosunku do wartości nominalnej. Spadek kursowy powoduje wzrost oprocentowania rzeczywistego obligacji, a wzrost kursów- zmniejszenie rzeczywistej stopy procentowej obligacji.
Świadczenia, do których emitujący się zobowiązuje mogą mieć charakter pieniężny i niepieniężny. Przykładami świadczeń niepieniężnych są: prawo obligatoriusza do udziału w zyskach spółki, prawo do zamiany obligacji na akcje emitującego, prawo pierwszeństwa do objęcia emitowanych w przyszłości akcji (udziałów) dłużnika.
Rodzaje obligacji:
o stałym oprocentowaniu- ich posiadaczom przysługuje stałe oprocentowanie od wartości nominalnej obligacji bez względu na wynik finansowy remitenta. o zmiennym oprocentowaniu- są one wynikiem wpływu rynku kapitałowego, na którym występują znaczne wahania stóp procentowych. Ich emisja umożliwia pozyskanie kapitału, gdy stopy procentowe mają tendencję wzrostową.


(…)

… rachunkowych leasingobiorcy, on ma prawo do naliczania amortyzacji i traktowania jej jako kosztu uzyskania przychodu.
Zwrotny- polega na zakupie przez leasingodawcę dobra inwestycyjnego od przyszłego korzystającego, który następnie oddaje mu je do używania i pobierania pożytków. W ten sposób korzystający zatrzymuje dobro inwestycyjne i jednocześnie przekształca kapitał stały w kapitał płynny. e) Franchising…
… w świadomym dążeniu spółki do ograniczania płaconego przez nią podatku dochodowego. d) Leasing polega na oddaniu przez leasingodawcę w odpłatne użytkowanie rzeczy lub praw majątkowych w zamian za zapłatę przez leasingobiorcę ustalonego czynszu, przy zastrzeżeniu możliwości zakupu tych rzeczy lub praw po upływie czasu trwania leasingu.
Rodzaje leasingu:
Operacyjny- przedmiot leasingu przekazywany…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz