To tylko jedna z 11 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
dr hab. Marię Wędzony dla studentów III roku biologii Uniwersytetu Pedagogicznego.
Materiał zawiera odpowiedzi na pytania związane ze zmiennością i ewolucją genów oraz genomów, a także z genetyką populacji
W notatce znajdują się następujące informacje:
- mutacje (klasyfikacje ze względu na: miejsce występowania, mechanizm powstawania, skutki fenotypowe),
- nowotwory i powstawanie zmian nowotworowych,
- duplikacje, rekombinacje, dywergencja,
- populacja mendlowska (otwarta, zamknięta),
- prawo Hardy'ego i Weinberga,
- populacja panmiktyczna,
- dobór naturalny (rodzaje i przykłady),
- dryf genetyczny.
(…)
… się od mutacji w pojedynczej komórce; komórka ta uwalnia się spod kontroli organizmu i nie kontaktuje się z innymi komórkami. intensywny podział komórki; początkowo zmutowane komórki namnażają się lokalnie i niezbyt szybko - występuje tendencja do dalszych mutacji: faza dysplazji
występowanie mutacji w rejonach genów naprawczych DNA - „białko zapobiegające nowotworzeniu” powoduje śmierć komórek…
… efekty można obserwować u sztucznie wywołanych trisomicznych mutantów Drosophila. Przypuszczalnie zwiększenie liczby kopii niektórych (nie wszystkich ) genów powoduje brak równowagi produktów genów i załamanie biochemii komórki.
Czym różni się endomitoza od endoreduplikacji?
Endoreduplikacja: W trakcie replikacji DNA nie rozpada się cyklina E i brak cyklin mitotycznych. Nie rozpadają się cykliny A i D…
…, żadna „super- kombinacja” aminokwasów powstała spontanicznie, nie może być przekazana potomstwu. Białka nie mogą pełnić roli „praprzodka”.
Dodatkowe przesłanki: W dzisiejszym świecie żywym kompleksy RNA- białko (rybonukleoproteiny) pełnią kluczowe role w metabolizmie:
rybosomy są rybonukleoproteinami.
bardzo wiele enzymów ma rybonukleotydy lub ich pochodne w swoim aktywnym centrum.
replikacja DNA i regulacja…
… występuje zazwyczaj za pośrednictwem zaburzeń mejozy, gdy nie dochodzi do redukcji liczby chromosomów w trakcie tego procesu. Niekiedy takie gamety mogą być
zdolne do zapłodnienia, częściej u roślin. Podwojenie liczby chromosomów może zajść również przed utworzeniem organów rozrodczych w linii gametycznej, wtedy mejoza redukuje liczbę chromosomów, ale do poziomu pierwotnie somatycznego.
Poliploidalność…
… replikującymi się cząsteczkami były cząsteczki RNA, które wykorzystywały rybonukleotydy z otoczenia, żeby się powielić: stanowiły one zarówno materiał genetyczny (matrycę) jak i enzym zdolny do jej odtworzenia (genotyp i fenotyp- 2 w 1). DNA jest modyfikacją RNA- przejął funkcję matrycy ze względu na swoja stabilność. Natomiast białka nie mają zdolności do samo powielania - zatem żadna cecha nabyta białka…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)