To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Generalizacja kartograficzna: - ilościowa (schemat, generalizacja formy i treści, prawo pierwiastkowe) Polega na uogólnieniu pojęć, na zastosowaniu pojęć elementarnych pojęciami nadrzędnymi, bardziej syntetycznymi.
1.)Schemat 2.) Generalizacja formy - składa się z : generalizacji odległości (wywołana jest przyczyną wzrostu względnego błędu oznaczania na mapie i odczytania z mapy), generalizacji kierunku (wywołana tymi samymi przyczynami co g. odległości) i generalizacji kształtu(polega na wygładzeniu wszelkich linii na mapie, zarówno naturalnych jak i antropogenicznych. Każda linia na mapie dąży w procesie general. do formy najprostszej.).
3.) Generalizacja treści - generalizacja ta dotyczy zmniejszenia ilości znaków na mapie, a więc ilości treści przez te znaki reprezentowanej. Stąd też wybór ważniejszych elementów mapy, a pominięcie mnij ważnych, ma istotne znaczenie.
Etapy :
Wybór wstępny - przeprowadzony jest bezpośrednio na źródłach. Kryteria wyboru są określone ogólnikowo i dotyczą całych grup faktów.
Wybór pośredni - dokonywany jest już na opracowywanej mapie, reguły tu stosowane są natury zarówno jakościowej, jak i ilościowej. Wybór końcowy - prowadzi do ostatecznego określenia treści mapy. Dokonuje się go uwzględniając jednocześnie pozostałe rodzaje generalizacji.
4.) Prawo pierwiastkowe - zasada selekcji, zgodnie z tym prawem ilość faktów na nowej mapie o mniejszej skali zmniejszy się w postępie geometrycznym. Nie wskazuje natomiast, które z elementów mapy źródłowej powinny się znaleźć na mapie zgeneralizowanej, a które można pominąć. Prawo to może być stosowane głównie jako pewien sprawdzian poprawności generalizacji.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)