Generalizacja kartograficzna. Generalizacja kartograficzna to proces uogólnienia treści mapy, zmniejszania jej szczegółowości. Związana jest ona bądź ze zmianą skali, bądź z przenoszeniem treści z mapy szczegółowej na ogólną. Celem generalizacji jest zwiększenie czytelności mapy, dostosowanie mapy do danych potrzeb.
Stopień generalizacji jest zależny od skali, rodzaju i przeznaczenia mapy.
Wyróżnia się 2 rodzaje generalizacji:
1) generalizacja ilościowa - uproszczenie formy, kształtu obiektu (np. pominięcie zakrętu rzeki, drogi, wyprostowanie poszarpanej linii brzegowej jeziora)
- zmniejszenie ilości znaków na mapie (pominięcie mniejszych miejscowości, dopływów rzek)
2) generalizacja jakościowa
- zastosowanie symbolizacji - np. zamiana znaku powierzchniowego na sygnaturę ( na mapie w większej skali zaznaczymy granice obszaru zabudowy, po przejściu na mapę w skali mniejszej zastąpimy go symbolem miejscowości) - grupowanie informacji - (na mapie w większej skali mamy oddzielne sygnatury dla lasów iglastych, liścistych i mieszanych, po przejściu na mapę w skali mniejszej użyjemy jednego wspólnego oznaczenia dla lasu; na mapie w większej skali istnieje podział ośrodków przemysłowych ze względu na wielkość - po przejściu na mapę w skali mniejszej niezależnie od wielkości ośrodka zostanie użyta sygnatura tego samego rozmiaru)
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)