Garaże dla samochodów osobowych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 21
Wyświetleń: 532
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Garaże dla samochodów osobowych - strona 1 Garaże dla samochodów osobowych - strona 2

Fragment notatki:

Garaże dla samochodów osobowych
§102. Garaż do przechowywania i bieżącej, niezawodowej obsługi samochodów osobowych, stanowiący samodzielny obiekt budowlany lub część innego obiektu, będący garażem zamknię­tym - z pełną obudową zewnętrzną i zamyka­nymi otworami, bądź garażem otwartym - bez ścian zewnętrznych albo ze ścianami niepełny­mi lub ażurowymi, powinien mieć:
1) wysokość w świetle konstrukcji co najmniej 2,2 m i do spodu przewodów i urządzeń insta­lacyjnych 2 m,
2) wjazdy lub wrota garażowe co najmniej sze­rokości 2,3 m i wysokości 2 m w świetle,
3) elektryczną instalację oświetleniową,
4) zapewnioną wymianę powietrza, zgodnie z §108,
5) wpusty podłogowe z syfonem i osadnikami w garażu z instalacją wodociągową lub prze­ciwpożarową tryskaczową, w garażu podziem­nym przed wjazdem do niego oraz w garażu nadziemnym o pojemności powyżej 25 samo­chodów,
6) instalację przeciwpożarową, wymaganą prze­pisami ochrony przeciwpożarowej, zabezpie­czoną przed zamarzaniem.
§103. Do garażu położonego poniżej lub powy­żej terenu należy zapewnić dojazd dla samocho­dów za pomocą pochylni o maksymalnym na­chyleniu nie większym niż określone w §70 lub zastosować odpowiednie urządzenia do trans­portu pionowego.
§104.1. Dojazd (droga manewrowa) do stano­wisk postojowych w garażu jednoprzestrzen-nym (bez ścian wewnętrznych) powinien mieć szerokość dostosowaną do warunków ruchu ta­kich samochodów, jakie mają być przechowy­wane, oraz do sposobu ich usytuowania w sto­sunku do osi drogi, ale co najmniej:
1) przy usytuowaniu prostopadłym - 5,7 m,
2) przy usytuowaniu pod kątem 60°- 4 m,
3) przy usytuowaniu pod kątem 45°- 3,5 m,
4) przy usytuowaniu równoległym - 3 m. Dopuszcza się zmniejszenie wymiaru, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, do 5,0 m, jeżeli stanowiska postojowe mają szerokość co najmniej 2,5 m. Stanowiska postojowe w garażu powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5,0 m, z zachowaniem odległości między bokiem sa­mochodu a ścianą lub słupem - co najmniej 0,5 m.
Stanowiska postojowe w garażu, przeznaczo­ne dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne, powinny mieć zapewniony dojazd na wózku inwalidzkim z drogi manew­rowej do drzwi samochodu co najmniej z jednej strony, o szerokości nie mniejszej niż 1,2 m. §106. Garaż znajdujący się w budynku o innym przeznaczeniu powinien mieć ściany i stropy za­pewniające wymaganą izolację akustyczną oraz szczelność uniemożliwiającą przenikanie spalin lub oparów paliwa do sąsiednich pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, usytuowanych obok lub nad garażem.
§107.1. Posadzka w garażu nie powinna być śli­ska i powinna mieć spadki do wewnętrznego lub zewnętrznego wpustu kanalizacyjnego. W za­budowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekre­acji indywidualnej dopuszcza się wykonywanie spadku posadzki skierowanego bezpośrednio na nieutwardzony teren działki. 2. W garażu krawędzie płaszczyzny posadzki, a także znajdujących się w niej otworów, należy, z uwzględnieniem ust. 1, ograniczyć progiem (obrzeżem) o wysokości 30 mm, uniemożliwia­jącym spływ wody lub innej cieczy na zewnątrz i na niższy poziom garażowania. Na drodze ru­chu pieszego próg ten powinien być wyprofi­lowany w sposób umożliwiający przejazd wóz­kiem inwalidzkim. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz