Gametogeneza - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1792
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Gametogeneza - wykład - strona 1

Fragment notatki:

GAMETOGENEZA
To proces, w którym powstają i dojrzewają komórki rozrodcze gamety. Nowy organizm powstaje w momencie zapłodnienia, lecz aby doszło do zapłodnienia gamety: jajo i plemnik muszą być odpowiednio dojrzałe, dlatego gametogenezę uważa się za I etap rozwoju zarodkowego W rozwoju zarodkowym kręgowców komórki rozrodcze pierwotne zwane gonocytami pojawiają się we wczesnych stadiach rozwojowych, u wielu bezkręgowców na jednym z biegunów komórek jajowych występuje zagęszczona zasadochłonna cytoplazma - cytoplazma płciowa. W czasie podziału bruzdkowania tych Komorek cytoplazma płciowa zostaje przydzielona jednej lub kilku komórka, które staja się pierwotnymi kom, płuciowym dającymi początek linii kom rozrodczych, zniszczenie cytoplazmy płciowej powoduje sterylność gonad U ptaków i ssaków kom pierwotne płciowe są to gonocyty pojawiaj się one we wczesnym stadium rozwoju zarodkowego
W zarodku kury
Gonocyty można zaobserwować w 18 h inkubacji endodermie poza zarodkowej w tzw. polu
Płciowym Kom te z pola płciowego wędrują do ciałka zarodka i przemieszczają się do zawiązka gonadylistwy płciowej lub grzebień płciowy mnożą się tam intensywnie, mitotycznie i w zależności od genetycznej płci zarodka grzebień płciowy przekształca się w jajnik lub jadro.
U ssaków gonocyty pojawiają się w endodermie pęcherzyka żółtkowego, będącego I błoną
płodową i stąd wędrują ruchem amebowatym przez krezkę jelitowa do pranerczy i wnikają do
grzebienia płciowego Położonego na brzusznej pow. pranerczy. Po wniknięciu do grzebienia
mnożą się intensywnie mitotycznie. Początkowo w rozwoju zawiązki gonad nie różnią się od
siebie, po czym po namnożeniu gonocytów oddzielają się od pranerczy i następuje różnicowanie się gonad. W przypadku powstania jądra rozwija się przede wszystkim część rdzenia gonady, a w przypadku jajnika część korowa. Różnicowanie-powstawanie jajnika powoduje induktor lub organizatory rozwoju gonad zwany kortycyna, a jądra medularyna (intubuje rozwój rdzenia).
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz