FUNKCJE PARTII POLITYCZNYCH Partie polityczne są niezbędną elementem społeczeństwa demokratycznego, należą one do strefy pośredniej miedzy społeczeństwem a państwem. Pełnią one rolą służebną w wyłanianiu organów państwowych poprzez ujawnianie woli obywateli i jej transmisję, są przekaźnikiem woli suwerena, która jest źródłem władzy.
Niemalże wszystkie definicje partii politycznych opierają się na funkcjach jakie partie pełnią Według Sobolewskiego dwie zasadnicze funkcje partii politycznych to funkcja wyborcza (przejawiająca się w selekcji kandydatów oraz formułowaniu programów wyborczych) i funkcja rządzenia ( w przypadku partii rządzących wzbogacona o funkcję opozycji co dotyczy partii będących w opozycji). Schemat ten wymaga uzupełnienia o takie funkcje jak funkcja edukacyjna, mobilizacyjna, kształtowania opinii.
Funkcja wyborcza - jest realizowana przez partię przez cały okres jej bytności na scenie politycznej. Jednak szczególnie mocno podczas wyborów parlamentarnych czy samorządowych. Wówczas partia stara się przekonać jak największą liczbę osób do swojego programu, a co za tym idzie do oddania na nią głosu. Funkcja wyborcza nie ogranicza się jednak do selekcji kandydatów, czy formułowaniu programów, chodzi w niej także o cały zespół kierunków działania partii składających się na ujawnianie woli wyborców, w tym miesci się funkcja propagandowa i mobilizacyjna.
Funkcja rządzenia - może być rozumiana dwojako - po pierwsze jako sprawowanie władzy po wygranych wyborach, po drugie można tę funkcje pojmować jako próbę wpływu opozycji na władze państwowe. Jest to funkcja o charakterze kontrolnym. Zadaniem partii, która sprawuje rządy w kraju jest nie tylko realizowanie jej przedwyborczego programu, ale także pełnienie funkcji łącznika miedzy społeczeństwem a państwem
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)