Funkcje państwa w gospodarce

Nasza ocena:

3
Pobrań: 462
Wyświetleń: 1680
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Funkcje państwa w gospodarce - strona 1 Funkcje państwa w gospodarce - strona 2

Fragment notatki:

funkcje państwa w gospodarce. Działalność państwa w sferze gospodarczej, związana z realizacją polityki gospodarczej, przyjmuje postać działań: organizatorskich, koordynacyjnych, reglamentacyjnych, ekonomiczno-finansowych, nadzorczych, kontrolnych i ochronnych.
Podział ten opiera się na przedmiocie i narzędziach realizacji polityki gospodarczej. Działania te mają charakter zarówno czynności prawnych jak i czynności faktycznych. DZIAŁANIA KOORDYNACYJE
mają koordynować (dopasowywać) gospodarkę do przedsiębiorców
mogą wynikać z istoty, typu i rodzaju zachowań państwa względem gospodarki
koordynacji mogą między innymi podlegać zamiary przedsiębiorców
DZIAŁANIA EKONOMICZNO-FINANSOWE
to działania podejmowane przez państwo, które mają za zadanie zachęcić lub zmusić przedsiębiorców do podejmowania i prowadzenia działań w określonych dziedzinach
DZIAŁANIA NADZORCZE
mają za zadanie zapewnić prawidłową organizację i funkcjonowanie ustalonego porządku gospodarczego
działania te także mają za zadanie usuwanie pewnych nieprawidłowości
występują 2 koncepcje nadzoru: nadzór ogólnej kompetencji - polega na tym, że organ nadzoru ma prawo władczo wkraczać w sferę działania nadzorowanej jednostki we wszystkich sprawach, w których uzna to za celowe, przy swobodzie dozoru środków i form prawnych oddziaływania. nadzór ograniczonej kompetencji - ta jest powszechnie akceptowana, opiera się na założeniu, iż władcze wkraczanie organu sprawującego nadzór w sferę działania przedsiębiorcy jest możliwe i dopuszczalne tylko w sprawach określonych konkretnym przepisem prawnym oraz tylko przy zastosowaniu odpowiednich środków i form prawnych. Nadzór - to forma powiązań między podmiotami połączonymi strukturalnie. Jest to funkcja korygująca i zawsze nad działalnością samodzielną. Nadzór realizowany jest w formie indywidualnych aktów administracyjnych. Rodzaje nadzoru - o charakterze prewencyjnym, charakterze represyjnym i charakterze weryfikacyjnym. Nadzór dotyczy całej gospodarki: rynku towarowego, rynku kapitałowego, rynku pieniężnego oraz rynku pracy.
DZIAŁANIA KONTROLNE
kontrola towarzyszy zawsze działaniu celowemu
kontrola sprawdza, ocenia i wystawia wyniki pokontrolne
po kontroli wysuwane są zawsze wnioski
system kontroli gospodarczej - w ramach kontroli w gospodarce możemy mówić o sprawdzeniu i ocenie realizacji obowiązków przedsiębiorców wobec państwa, z drugiej strony możemy też mówić o sprawdzeniu i ocenie prawidłowości zachowań uczestników rynku zgodnie z prawami ekonomicznymi chronionymi przez państwo (np. konkurencja).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz