Funkcje finansowe - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 819
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Funkcje finansowe - wykład - strona 1 Funkcje finansowe - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Funkcje finansowe: Funkcja redystrybucyjna - związana z ideą ubezpieczeń, zgodnie z którą poprzez ubezpieczenia gromadzone są środki dzielone w związku z wypłata odszkodowań. Prowadzi to do redystrybucji dochodów. Redystrybucja w ubezpieczeniach różni się od innych jej rodzajów tym, że jest ograniczona pod względem podmiotowym (obejmuje tylko osoby ubezpieczone) oraz niewiele osób ubezpieczonych korzysta z tych funduszy. Rezerwa ubezpieczeniowa ma charakter stabilizacyjny (zapobiega zmianom w majątku społecznym). Dokonuje się w czasie i przestrzeni, bo gromadzone są rezerwy w okresach zmniejszonej szkodowości, a wykorzystywane są gdy szkodowość wzrasta. Dodatkowo istnieją różnice w szkodowości w zależności od regionu, istnieje redystrybucja dochodów między regionami.
funkcja stymulacyjna - polega na wykorzystywaniu strumieni przepływów pieniężnych związanych z operacjami ubezpieczeniowymi do tworzenia bodźców oddziałujących na podmioty narażone na ryzyko. funkcja kontrolna - polega, na podstawie obserwacji strumieni pieniężnych związanych z operacjami ubezp., na uzyskaniu informacji o przebiegu procesów gospodarczych (struktura odszkodowań czy składek) Wady wynikające z zastosowania ubezpieczenia jako funkcji kontroli :
Nie wszystkie ryzyka są klasyfikowane jako nadające się do ubezpieczenia
Nie wszystkie ryzyka są określane jako ubezpieczenie są przyjmowane do ubezpieczenia np. że ubezpieczyciel ma ograniczoną „pojemność finansową” zakładu ubezpieczeń.
Ubezpieczyciel może też odmówić przyjęcie ryzyka do ubezpieczenia z innych powodów np. niespełnienie wymogów bezpieczeństwa
Istotnym mankamentem ubezpieczenia jest ograniczona kompensacja strat
Korzyści wynikające z zastosowania ubezpieczenia jako metody kontroli ryzyka :
Zyskanie pewności działania ; poczucia bezpieczeństwa
Uwolnienie środków finansowych , które byłyby gromadzone jako fundusz samo ubezpieczeniowy i włączenie ich do procesów gosp.
Wyrównanie szkód bez obawy, że spowoduje to utratę płynności lub obniżenie osiągniętego wyniku
Zwiększenie wiarogodności wobec instytucji finansowych finansujących działalność podmiotu
Ograniczenie własnych środków zamrożonych w transakcjach rozliczeniowych (handlu zagranicznym; instytucje leasingowe, banki)
Korzyści podatkowe
Równomierne rozłożenie płatności w czasie, co wynika z względnej stabilności składek ubezpieczeniowych
Możliwość dokonywania selekcji ryzyka
Możliwość zmiany nieznanego(często znanego) kosztu przyszłych szkód na znany koszt określony wysokością składki ubezpieczeniowej
funkcja akumulacji kapitału: As pekt techniczny - w ramach ubezpieczeń dokonuje się repartycja finansowych skutków wypadków ubezpieczeniowych w danej wspólnocie ryzyka (zakład gromadzi środki od wszystkich którym zagraża takie samo ryzyko i następnie rozprasza ryzyko między nich). Musi tworzyć rezerwy (akumulować kapitał) aby rekompensować straty.

(…)

…. Zasady dot. Rezerw:
- minimalizacja ryzyka - inwestycje muszą być bezpiecznie lokowane. Istnieje lista instrumentów, w które zakłady mogą inwestować oraz limity środków, które mogą być inwestowane w poszczególne instrumenty.
- inwestycje muszą być rentowne - inwestor oczekuje określonej stopy zwrotu. Minimalna stopa zwrotu - to zachowanie wartości, wg inflacji. Oczekiwane dochody z lokat są uwzględniane przy kalkulacji składki. - zapewnienie odpowiedniej płynności lokat - ubezpieczenia majątkowe muszą być lokowane na lokatach krótkoterminowych. Musi dostosować specyfikę inwestycji do charakteru rezerw. W przypadku ubezpieczeń na zycie zawieranych długoterminowo inwestycje też mogą być długoterminowe. W bilansie zakładów ubezpieczeń w aktywach dominują lokaty (70%), w pasywach rezerwy.
funkcja prewencyjna…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz