To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Funkcje Biznes Planu
Funkcje Biznes Planu dzieli się na:
wewnętrzne - dla siebie
zewnętrzne - dla instytucji, które mogą nam „dać” pieniądze
W zależności od sytuacji w jakiej znajduje się przedsiębiorstwo, jedna z funkcji przeważa.
Biznes Plan po zatwierdzeniu przez:
Radę Nadzorczą,
a w przypadku projektów mających przyczynić się do zmiany struktury kapitałowej firmy przez Zgromadzenie Wspólników
stanowi dla Zarządu Przedsiębiorstwa obowiązującą wytyczną działania.
Dobry Biznes Plan stanowi wytyczną działania i przewodnik nie tylko dla zarządu, ale także dla wszystkich szczebli decyzyjnych.
Biznes Plan zapewnia:
spoistość podejmowanych decyzji,
ułatwia i przyspiesza proces decyzyjny
Przedsiębiorstwa które utraciły zdolność kredytową, których wartość bieżąca netto spada i kształtuje się poniżej wartości księgowej oraz znajdują się w kryzysie , mają niewielkie szanse znalezienia inwestora bądź partnera. przedsiębiorstwu któremu udało się powstrzymać proces spadku wartości poniżej wartości księgowej znajdują się w fazie stabilizacji. Ich szanse na znalezienie inwestora są także poważnie zagrożone.
przedsiębiorstwa które z powodzeniem realizują program restrukturyzacji i weszły na drogę przywracania zdolności kredytowej, tworzą podstawy do opracowania programu rozwoju i ekspansji.
Wniosek I
Bez restrukturyzacji znaczna część tych przedsiębiorstw nie ma szans na rynku kapitałowym a szerzej finansowym chociażby, dlatego że jest niewygodna i nie stanowi atrakcyjnej lokaty.
Wniosek II
Bez uporządkowania spraw w przedsiębiorstwie, dokonania restrukturyzacji, a w przypadku przedsiębiorstw państwowych przekształcenia ich w spółkę wystąpienie na zewnątrz z ofertą współpracy inwestycyjnej może okazać się skuteczne wyłącznie za cenę znacznego obniżenia wartości rynkowej przedsiębiorstwa w stosunku do jego wartości księgowej. Wniosek III
Im większe trudności, zaniedbania i napięcia w stosunkach Pracownicy-Dyrekcja oraz brak reakcji wizji rozwojowej tym niższa wartość rynkowa przedsiębiorstwa w stosunku do księgowej i mniejsze szanse „zwabienia” inwestora.
Programy restrukturyzacji w kontekście prywatyzacji możemy najogólniej podzielić na:
bierne,
aktywne.
Bierne - mają miejsce wówczas, gdy przedsiębiorstwo przekształcamy w spółkę i zbywamy inwestorowi znacznie poniżej !!! jego wartości księgowej zakładając, że to on opracuje i wdroży w życie własny program rozwoju.
(…)
… Strategicznym (inwestor strategiczny zainteresowany jest przejęciem kontroli nad przedsiębiorstwem, które znajduje się w kryzysie tylko wówczas, gdy może nabyć je wyraźnie poniżej jego wartości księgowej.
Wniosek
Przedsiębiorstwo rentowne i mające własną koncepcję rozwoju sprzedalibyśmy inwestorowi strategicznemu tylko pod warunkiem, że byłby on skłonny za przejęcie kontroli nad przedsiębiorstwem…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)