Funkcje Biznes Planu - wykład

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 581
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Funkcje Biznes Planu - wykład - strona 1 Funkcje Biznes Planu - wykład - strona 2 Funkcje Biznes Planu - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Funkcje Biznes Planu
Funkcje Biznes Planu dzieli się na:
wewnętrzne - dla siebie
zewnętrzne - dla instytucji, które mogą nam „dać” pieniądze
W zależności od sytuacji w jakiej znajduje się przedsiębiorstwo, jedna z funkcji przeważa.
Biznes Plan po zatwierdzeniu przez:
Radę Nadzorczą,
a w przypadku projektów mających przyczynić się do zmiany struktury kapitałowej firmy przez Zgromadzenie Wspólników
stanowi dla Zarządu Przedsiębiorstwa obowiązującą wytyczną działania.
Dobry Biznes Plan stanowi wytyczną działania i przewodnik nie tylko dla zarządu, ale także dla wszystkich szczebli decyzyjnych.
Biznes Plan zapewnia:
spoistość podejmowanych decyzji,
ułatwia i przyspiesza proces decyzyjny
Przedsiębiorstwa które utraciły zdolność kredytową, których wartość bieżąca netto spada i kształtuje się poniżej wartości księgowej oraz znajdują się w kryzysie , mają niewielkie szanse znalezienia inwestora bądź partnera. przedsiębiorstwu któremu udało się powstrzymać proces spadku wartości poniżej wartości księgowej znajdują się w fazie stabilizacji. Ich szanse na znalezienie inwestora są także poważnie zagrożone.
przedsiębiorstwa które z powodzeniem realizują program restrukturyzacji i weszły na drogę przywracania zdolności kredytowej, tworzą podstawy do opracowania programu rozwoju i ekspansji.
Wniosek I
Bez restrukturyzacji znaczna część tych przedsiębiorstw nie ma szans na rynku kapitałowym a szerzej finansowym chociażby, dlatego że jest niewygodna i nie stanowi atrakcyjnej lokaty.
Wniosek II
Bez uporządkowania spraw w przedsiębiorstwie, dokonania restrukturyzacji, a w przypadku przedsiębiorstw państwowych przekształcenia ich w spółkę wystąpienie na zewnątrz z ofertą współpracy inwestycyjnej może okazać się skuteczne wyłącznie za cenę znacznego obniżenia wartości rynkowej przedsiębiorstwa w stosunku do jego wartości księgowej. Wniosek III
Im większe trudności, zaniedbania i napięcia w stosunkach Pracownicy-Dyrekcja oraz brak reakcji wizji rozwojowej tym niższa wartość rynkowa przedsiębiorstwa w stosunku do księgowej i mniejsze szanse „zwabienia” inwestora.
Programy restrukturyzacji w kontekście prywatyzacji możemy najogólniej podzielić na:
bierne,
aktywne.
Bierne - mają miejsce wówczas, gdy przedsiębiorstwo przekształcamy w spółkę i zbywamy inwestorowi znacznie poniżej !!! jego wartości księgowej zakładając, że to on opracuje i wdroży w życie własny program rozwoju.

(…)

… Strategicznym (inwestor strategiczny zainteresowany jest przejęciem kontroli nad przedsiębiorstwem, które znajduje się w kryzysie tylko wówczas, gdy może nabyć je wyraźnie poniżej jego wartości księgowej.
Wniosek
Przedsiębiorstwo rentowne i mające własną koncepcję rozwoju sprzedalibyśmy inwestorowi strategicznemu tylko pod warunkiem, że byłby on skłonny za przejęcie kontroli nad przedsiębiorstwem…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz