Funkcja kontrolna, omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 714
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Funkcja kontrolna, omówienie - strona 1

Fragment notatki:

FUNKCJA KONTROLNA W przedsiębiorstwie wy stępuj ą trzy rodzaje kontroli:
I. Kontrola wstępna (prospektywna ) polega na ocenie założeń wstępnych, ocena realności planu, ocena założeń technicznych, założeń projektowych i innych; podejmuje się ją przed rozpoczęciem procesu. Polega na porównaniu norm standardowych wzorców z danymi zawartymi w planach, projektach, założeniach.
II. Kontrola końcowa (retrospektywna ) realizowana po zakończeniu procesu; polega na porównaniu i ocenie efektów działania z danymi zawartymi w planie.
III. Kontrola bieżąca (najczęściej stosowana ) - kontrola przez sprzężenie zwrotne; jest to kontrola kierownicza (menadżerska) wykonywana w trakcie realizacji zadań. Przebiega według określonej metody kolejnych etapów postępowania. Etap l wyznaczenie norm, wzorców, wartości które trzeba osiągnąć w poszczególnych etapach postępowania; Etap 2 polega na wyznaczeniu punktów granicznych (krytycznych) tzw. słabych ogniw występujących w danym procesie. Te słabe ogniwa to są te momenty w procesie, w którym mogą wystąpić nieprawidłowości; Etap 3 dokonanie pomiarów w momentach krytycznych; Etap 4 opracowanie i ocena wyników pomiarów; Etap 5 przedstawienie wyników pracownikowi - pracownik powinien wiedzieć o wynikach i mieć możliwość usprawiedliwienia (jeśli jest taka potrzeba); Etap 6 podjęcie decyzji kierowniczej.
Mówimy przez sprzężenie zwrotne ponieważ ostatni etap łączy się z pierwszym. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz